Grzybica pochwy – profilaktyka

Opiekun artykułu: klawy
Advertising
Grzybica pochwy – profilaktyka

Grzybica pochwy – profilaktyka

Trudno znaleźć kobietę, która nie miała do czynienia z grzybicą pochwy. Nie jest to przyjemne doświadczenie, jednak lubi powracać. Za każdym razem należy udać się do lekarza, aby określił on, co dokładnie jest przyczyną choroby oraz jakie leczenie trzeba podjąć. Jednak warto dbać o to, żeby problem i konieczność leczenia farmakologicznego nie powracał. Do tego niezbędna jest odpowiednia profilaktyka.

Advertising
Advertising
  • Higiena intymna

    Higiena intymna

    Podstawą unikania infekcji intymnych jest odpowiednia higiena intymna. Oznacza to codzienne mycie narządów płciowych przy pomocy delikatnych kosmetyków przeznaczonych do tych części ciała. Można również używać mydła dla dzieci, które nie podrażnia, lub 1 – 2 razy na tydzień roztworu wody z sodą oczyszczoną albo z wodą utlenioną. Oba środki mają właściwości bakteriobójcze i zapobiegają swędzeniu. Trzeba również zachować ostrożność w korzystaniu z łazienki, jeżeli nie mieszka się samotnie, i nie używać ręczników używanych przez inne osoby, niezależnie od tego, czy jest to dorosły, czy dziecko.

  • Przewiewne

    Przewiewne

    Grzybica rozwija się dzięki drożdżakom, które lubią wilgotne miejsca bez dostępu powietrza. Z tego powodu pochwa jest dla nich nie raz idealnym miejscem. Żeby nie zapewniać im warunków do wzrostu, należy po każdej kąpieli lub prysznicu wycierać dokładnie okolice intymne, a następnie zakładać przewiewną bieliznę. Najlepiej sprawdza się bielizna bawełniana albo luźne bokserki. Trzeba również pamiętać, aby nie siedzieć w mokrej bieliźnie ani w mokrym stroju kąpielowym, ponieważ stwarza to grzybom idealne warunki do rozwoju, zwłaszcza u wrażliwych osób. Od czasu do czasu warto spać w koszuli nocnej bez bielizny i umożliwić ciału dokładne przewietrzenie się i wysuszenie.

  • Jogurt naturalny

    W leczeniu grzybicy ważne są żywe kultury bakterii, które zabijają drożdżaki. Aby uniknąć grzybicy, należy przede wszystkim jeść jogurt, chociaż można wykorzystać go również w nietypowy sposób. Wystarczy posmarować 1 – 2 łyżeczkami jogurtu okolice wejścia do pochwy. Zadziała on antybakteryjnie. Jednocześnie jogurt rozcieńczony w wodzie o temperaturze pokojowej nadaje się do przemywania okolic intymnych oraz do irygacji.

  • Globulki dopochwowe

    Globulki dopochwowe

    Leki zapobiegające grzybicy nie zawsze muszą być przepisywane przez lekarza. Globulki dopochwowe z octem winnym są pomocne przy profilaktyce grzybicy pochwy i zapobiegają rozwojowi grzyba, swędzeniu, pieczeniu oraz upławom. Są łatwe do stosowania, a do tego skuteczne. Poleca się je szczególnie tym osobom, które mają szczególną tendencję do zapadania na grzybicę pochwy.