Dlaczego picie wody jest takie ważne?
Dlaczego picie wody jest takie ważne?
Nasz organizm to wielka fabryka chemiczna pracująca na pełnych obrotach. Potrzebuje w związku z tym ogromnych ilości wody. Spory jej zapas jest w każdej komórce, dlatego nasze ciało składa się w większości z wody. Jej zapas trzeba nieustannie uzupełniać. Brak wody prowadzi do zaburzeń metabolizmu, a potem do śmierci. Nawet krótko trwający niedobór objawia się w bardzo przykry sposób, między innymi zaburzeniami pracy układu krążenia na skutek zachwiania równowagi elektrolitycznej. Jak przejawia się to w naszym codziennym życiu i dlaczego picie wody jest takie ważne, dowiesz się z tego artykułu.
Jednym z objawów niedoboru wody są obrzęki, ponieważ gdy brakuje wody, organizm zaczyna ją magazynować.
Osoby, które piją za mało wody, są zagrożone kamicą nerkową, a ich serce jest silnie obciążone na skutek tłoczenia zbyt gęstej krwi.
Powinniśmy pić dziennie około 2 litrów, czyli 8 szklanek wody, oprócz wody dostarczanej w pożywieniu (około pół litra). Absolutne minimum to półtora litra wody.
Dlaczego właśnie woda?
Dlaczego mamy pić wodę, i to w dodatku niegazowaną, kiedy inne napoje są zdecydowanie smaczniejsze? Naszemu organizmowi potrzebna jest czysta woda, a nie smakowe dodatki, które tak nam odpowiadają. W dodatku często są one po prostu szkodliwe. Picie wody gazowanej powoduje, że wypijamy za mało i bilans wodny naszego organizmu zostaje zakłócony. Przyczyną jest zawarty w wodzie z bąbelkami dwutlenek węgla, który hamuje pragnienie. Z kolei napoje gazowane zawierają bardzo dużo cukru i szkodliwe dodatki chemiczne, na przykład aspartam. Podobną pułapką są soki owocowe w kartonach, nie mające z prawdziwymi sokami za wiele wspólnego. Takie napoje zakwaszają nasz organizm i powodują jego odwodnienie (tak działają zawarte w nich chemiczne substancje). Dlatego powinniśmy pić po prostu wodę.
Gdy ciału brakuje wody
Wodę tracimy cały czas, nie tylko w upalne dni czy podczas dużego wysiłku fizycznego albo w saunie, ale nawet podczas snu. Te niedobory trzeba uzupełniać. Wody potrzebuje każda komórka naszego ciała. Jeśli jest jej za mało, rozregulowuje się metabolizm, a my zaczynamy źle się czuć. Zawroty głowy to dopiero początek, potem pojawiają się zaburzenia pracy serca, może dojść do utraty przytomności. Odwodnienie jest bardzo groźne. Natomiast utrzymujący się stale niewielki niedobór wody powoduje, że łamią się nam włosy i paznokcie, wiotczeje skóra, słabnie koncentracja, jesteśmy osłabieni. Jeżeli chcesz mieć zdrowe ciało – koniecznie pij wodę.
Wypłukiwanie toksyn
Woda jest konieczna w naszym organizmie do usuwania szkodliwych produktów przemiany materii oraz różnych toksyn. Wydalane są one wraz z moczem, kałem i potem. Im większej ilości odpadów musi się pozbyć nasz organizm, tym więcej potrzebuje wody. Woda jest podstawowym składnikiem każdej diety oczyszczającej. Picie dużych ilości wody pomaga zneutralizować skutki zatrucia, a także strawić ciężkostrawne jedzenie. Nasze nerki nie mogą pracować bez dostatecznej ilości wody, odwodnienie jest dla nich bardzo niebezpieczne.
Dbaj o ładny wygląd
Zapewni ci go picie dużych ilości wody. Jędrna, nawilżona skóra jest ładniejsza od łuszczącej się, pomarszczonej i przesuszonej. Mięśnie są bardziej sprężyste – w końcu składają się głównie z wody. Trening nie będzie skuteczny, jeśli zapomnimy o piciu. Woda jest potrzebna nie tylko jako „laboratorium chemiczne”. To także ważny składnik budulcowy dla naszych tkanek. Jak wygląda kwiatek w doniczce, gdy zapomnisz go podlać? Z twoim organizmem dzieje się dokładnie to samo.
Nie odwodnij się
Boli cię głowa, jesteś zmęczony i rozdrażniony, nie możesz się skoncentrować? Zanim zaczniesz szukać poważnych medycznych przyczyn, wypij szklankę wody. Prawdopodobnie o to właśnie chodziło. Już niewielka procentowo utrata wody powoduje złe samopoczucie i zaburza pracę mózgu. Jest to tym bardziej groźne, że na początku wcale nie chce nam się pić. Kiedy pojawia się pragnienie, jesteśmy już odwodnieni. Natomiast utrata wody na poziomie 20% jest śmiertelna. Dlatego picie wody jest takie ważne.