Co zrobić, aby używać mniej soli?
Co zrobić, aby używać mniej soli?
Nadmiar soli w spożywanym jedzeniu jest szkodliwy dla zdrowia. Powoduje zatrzymywanie w organizmie wody, co zwiększa obciążenie układu krążenia i może prowadzić do nadciśnienia, a to z kolei grozi zawałem serca lub udarem. Nadmiar słonych potraw powoduje także wypłukiwanie wapnia z organizmu. Sól jest jednak nam potrzebna – jej składniki, chlor i sód, pełnią ważną rolę w organizmie człowieka. Duży niedobór tych pierwiastków również jest niebezpieczny. Poza tym potrawy niesłone najzwyczajniej nie są smaczne. Skąd zatem ta niechęć do soli i określanie jej jako produkt niezdrowy? Wynika to stąd, że zjadamy jej zwyczajnie za dużo. Co zrobić, aby używać mniej soli, dowiesz się z tego artykułu.
Niedobór soli także jest szkodliwy dla zdrowia. Dlatego zaleca się w czasie dużych upałów, gdy tracimy sól z wydzielanym potem, uzupełnianie zawartości sodu i chloru w organizmie przez picie zmineralizowanych wód mineralnych.
Kupując zdrową sól ziołową, sprawdź, czy nie zawiera szkodliwego glutaminianu sodu. Niektóre firmy poprawiają w ten sposób wartości smakowe swojego produktu. Taką sól trudno zaliczyć do zdrowej żywności.
Unikaj słonych przekąsek
Ogromne ilości soli spożywamy, jedząc chipsy i inne słone przekąski. Chipsy są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zawierają także inne szkodliwe substancje, konserwanty, barwniki oraz tłuszcze trans. Kiedy zjemy dużo chipsów, chce nam się pić i chętnie sięgamy na przykład po piwo. Dla gospodarki wodnej naszego organizmu jest to zabójcze, ponieważ zarówno sól, jak i alkohol powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Te rezerwy wody nie są dostępne „na bieżąco” i w rezultacie dochodzi do odwodnienia ustroju. Podobny efekt powoduje jedzenie słonych orzeszków z puszki. Tak więc jeśli będziemy jeść mniej tych przysmaków, znacząco ograniczymy spożycie soli.
Analizuj skład produktów
Produkty, których używamy do przygotowania naszego posiłku, mogą być mniej lub bardziej słone. Większość tego, co oferuje przemysł spożywczy, zawiera sól. Trzeba to uwzględnić, soląc potrawy. Nie ma soli w świeżych owocach czy warzywach, ale w warzywach z puszki już jest. Lepiej użyć do potrawy świeżych pomidorów czy przecieru pomidorowego bez soli niż pomidorów z puszki, do których dodano sól. Warto używać masła i margaryny bez dodatku soli. Poza tym lepiej jeść posiłki przygotowywane w domu niż gotowe dania albo potrawy w restauracji.
Sól soli nierówna
Zwykła biała sól jest, podobnie jak cukier i mąka, nazywana „białą śmiercią”. To w zasadzie czysty chlorek sodu. Warto kupować sól bogatszą w składniki mineralne, na przykład sól morską. Zdrowa jest również sól zawierająca dodatek ziół, czyli tak zwana sól ziołowa. Dostępna jest także sól o obniżonej zawartości sodu lub z dodatkiem potasu.
Używaj przypraw
Smak potrawy można poprawić nie tylko dzięki dodatkowi soli. Warto używać ziół świeżych i suszonych oraz mieszanek ziołowych. Niektóre z nich mają tak bogaty smak, że mogą zastąpić sól w ogóle. Na polecenie zasługuje na przykład mieszanka 18 ziół przyprawowych firmy Dr Kaldysz. Występuje w dwóch wersjach, łagodnej i pikantnej, i może być używana do kanapek, zup, sosów, sałatek, zapiekanek, mięs, ryb, a także pizzy czy spaghetti. W ofercie firmy są także inne mieszanki ziołowe. Oprócz ziół warto używać przypraw (pieprz czarny i kolorowy, pieprz cayenne, papryka, papryka chili, ziele angielskie, kolendra, imbir, kurkuma). Charakterystyczny smak nadaje potrawom czosnek, który jest także bardzo zdrowy.