Co oznacza krwawienie po menopauzie?
Co oznacza krwawienie po menopauzie?
Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Jest to czas, kiedy pojawia się ostatnia miesiączka. Jeżeli od momentu jej pojawienia się, przez następny rok, nie dojdzie już do comiesięcznego krwawienia, wchodzi się w okres pomenopauzalny. Do ostatniej miesiączki dochodzi zazwyczaj pomiędzy 48 a 55 rokiem życia, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Gdy w okresie pomenopauzalnym pojawia się jakiekolwiek krwawienie, trzeba zgłosić się do ginekologa.
Kiedy do lekarza?
Z udaniem się do lekarza nie należy zwlekać. Nie ma znaczenia, czy krwawienie pojawiło się raz i więcej nie miało miejsca, czy pojawia się co kilka dni. Konsultacja ginekologiczna jest konieczna, gdyż każde niespodziewane krwawienie, upławy z krwią, mogą być zwiastunem rozwijającej się choroby.
Zanik endometrium
Przez całe życie kobiety macica jest bardzo czuła na zmiany hormonalne. Po menopauzie, kiedy estrogen nie jest już wytwarzany przez jajniki, macica staje się bardzo cienka. Powoduje to, że naczynka krwionośne w niej i w jej okolicy są słabsze, mogą pękać i powodować krwawienia. Zdarza się, że nawet obfite. Cienka macica jest związana z wiekiem, więc nie należy traktować tego jako schorzenia, które zagraża życiu.
Zanikowe zapalenie pochwy
Krwawienie może pojawiać się szczególnie po kontaktach seksualnych.Poza krwawieniem występuje czasem także pieczenie oraz swędzenie.W takiej sytuacji lekarz przepisuje zazwyczaj globulki albo kremy zawierające estrogeny, które poprawiają stan narządów intymnych, zmniejszając powodujące dyskomfort objawy.
Polipy w narządach intymnych
Polipy na szyjce macicy mogą zdarzyć się kobietom w różnym wieku, lecz panie, które są w trakcie menopauzy lub po niej, są szczególnie narażone na ten problem. Może to powodować krwawienia. Polipy są wycinane w prostym zabiegu ginekologicznym. Bardzo rzadko przeradzają się w złośliwe formy, jednak należy je zbadać.
Choroby nowotworowe
Kobiety po menopauzie są znacznie bardziej narażone na choroby nowotworowe, czyli na raka szyjki macicy i na raka endometrium. Poza wiekiem sprzyja chorobom otyłość, nadciśnienie oraz cukrzyca, jednak nie oznacza to, że niezaliczanie się do tych grup pozwala bagatelizować objawy. W przypadku raka szyjki macicy pierwszym i często jedynym objawem jest właśnie krwawienie, którego nie powinno być. Z tego powodu wczesna interwencja lekarska stanowi pierwszy krok do zduszenia choroby we wczesnym stadium.