Co może oznaczać ból w stopie?

Opiekun artykułu: kaczy
Advertising
Co może oznaczać ból w stopie?

Co może oznaczać ból w stopie?

Ból stopy wydaje się czymś nieistotnym, co można zbagatelizować, jednak nie zawsze. Owszem, kiedy jest wynikiem kontuzji albo uderzenia się w twardy przedmiot, wiemy, z czego wynika, zazwyczaj wystarczy przeczekać, aż dojdzie do wyleczenia się urazu i wcierać środki przeciwbólowe. Jednak kiedy pojawia się znienacka, trwa długo albo wraca w przeciągu kilku dni, może być spowodowany czającą się w ciele chorobą.

Advertising
Advertising
  • Ucisk na nerwy

    Ucisk na nerwy

    Drętwienie stopy, zarówno samej, jak i całej nogi od biodra po stopę może oznaczać ucisk na nerw. Jest to często wynikiem rwy kulszowej albo wypadnięcia dysku. Dochodzi wtedy do naciskania na nerwy odpowiedzialne za czucie w kończynach dolnych. W skrajnych przypadkach choroba sprawia, że nogą ciężko jest poruszać.

  • Miażdżyca kończyn dolnych

    Blade nogi, zwłaszcza łydki, i ochłodzenie stóp to pierwszy znak miażdżycy kończyn dolnych. Wraz z rozwojem choroby pojawia się również ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Może on dotyczyć zarówno stóp, jak i łydki oraz uda.Wszystkie objawy są wynikiem blokowania światła żył i tętnic, doprowadzających krew do całej stopy. Im jest go mniej, tym bardziej utrudniony jest przepływ krwi oraz dotlenienie ciała, stąd bladość nóg.

  • Zwyrodnienie stawów

    Zwyrodnienie stawów

    Jeżeli ból stopy, pojawia się podczas wysiłku, podczas dźwigania czegoś ciężkiego lub nawet przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach, może to świadczyć o zwyrodnieniu stawów. Na schodzenie to trzeba szczególnie uważać, ponieważ jest w stanie utrudnić, a nieleczone nawet uniemożliwić poprawne poruszanie się.

  • Choroba Mortona

    Choroba Mortona

    Często odczuwaną dolegliwością jest palący ból w stopie albo w stopach. Tak jak w przypadku wielu schorzeń wyrażających się przez ból w kończynach, bywa ignorowany, mimo że takie objawy dotyczą choroby Mortona.

  • Płaskostopie

    Zazwyczaj płaskostopie diagnozuje się stosunkowo wcześnie, jednak nie jest to reguła nie do złamania. Niektórzy nie wiedzą, że je mają lub rozwija się u nich późno. Powoduje zanik bądź zmniejszenie się sklepienia stopy. W trakcie chodzenia powoduje to ból w stopie, zwiększający się wraz z rozwojem schorzenia.

  • Bolesne modzele

    Bolesne modzele

    Przyczyną bólu stóp mogą być również modzele. Są to narośle powstające na podeszwie stóp. Stanowią efekt braku pielęgnacji stóp, gdyż ich powstawaniu sprzyja rogowaciejący naskórek. Mają kształt placków, zarówno mniejszych, jak i rozległych, w żółtawym kolorze. Podczas chodzenia powodują kłujący ból aż do czasu pozbycia się ich.