Jakie są sposoby na halluksy?

Opiekun artykułu: kortyzol
Advertising
Jakie są sposoby na halluksy?

Jakie są sposoby na halluksy?

Hallux valgus, tzw. paluch koślawy, to odchylenie się go w bok i pojawienie się uwypuklenia na kości. Spowodowane jest to zniekształceniem stawu śródstopno-paliczkowego. Winę za powstanie halluksów możemy przypisać predyspozycjom rodzinnym lub źle dobranemu obuwiu. Halluksy mogą być również pierwszym objawem choroby zwyrodnieniowej. Dotykają one bardziej kobiet niż mężczyzn.

Advertising
Advertising
  • Za ciasne obuwie

    Za ciasne obuwie

    Chodzenie w ciasnym obuwiu w przypadku kobiet to największe zło, jakie mogą one wyrządzić swoim stopom. Wąskie czubki buta powodują wyginanie się największego palca ku mniejszym. Ciasne buty to jedno, wysokie obcasy – drugie. Podczas chodzenia na obcasach ponad 6 cm dochodzi do rozluźniania się wiązadeł, co może prowadzić do rozciągnięcia mięśni, które nie utrzymują z czasem sklepienia stopy. Pozycja, w której stopa spoczywa w bucie na wysokim obcasie, jest nienaturalna, dlatego sprzyja jej deformacji.

  • Doraźna pomoc

    Ból przy halluksach pojawia się w momencie, gdy dołącza się zapalenie kaletki maziowej, która pokrywa staw od bocznej strony. Pomocne stają się wówczas specjalne wkładki i aparaty, dzięki którym duży palec jest odwodzony od reszty palców. Dostaniesz je w aptekach i sklepach rehabilitacyjnych.

  • Zabieg

    Obecnie specjaliści mogą dokonać wyboru spośród dużej ilości metod operacyjnych, dzięki którym pozbywa się halluksów. Przed decyzją będziesz musiała zrobić zdjęcia RTG stopy oraz pedobarografię, czyli chodzenie po specjalnej macie w celu określenia siły nacisku na podłoże. Możesz zostać również skierowana na rezonans magnetyczny stopy lub USG. Rekonwalescencja to czas około 6 tygodni, w którym zleca się operowanemu specjalne ćwiczenia, masaże i odciążanie przodu stopy poprzez ortopedyczne obuwie. Nowoczesne zabiegi nie są jednak refundowane przez NFZ. Warto więc nie dopuścić poprzez złe nawyki do powstania dolegliwości, która ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie, bo mówimy przecież o chodzeniu.

  • Jak nie dopuścić do powstania halluksów?

    Jak nie dopuścić do powstania halluksów?

    Noś odpowiednie buty. Te z wąskim czubkiem wybieraj takie, by odległość palca od czubka buta nie miała mniej niż 0,5 cm.
    * Jeżeli kochasz chodzenie na wysokich obcasach, pamiętaj, że możesz w nich spędzić najwyżej 3 – 4 godziny. Najlepsze obcasy, uwzględniając wygodę stopy, mają nie więcej niż 3 cm.
    * Dbaj o prawidłową wagę ciała, by nie obciążać stóp.
    * Zmieniaj w ciągu dnia obuwie i chodź również boso.
    * Po wieczornej kąpieli wymasuj stopy, a w ciągu dnia rozluźniaj je w miarę możliwości prostymi ćwiczeniami typu zataczanie kółek czy przechylanie stóp na boki.