Skuteczne sposoby zapobiegania płaskostopiu

Opiekun artykułu: dudekanna
Advertising
Skuteczne sposoby zapobiegania płaskostopiu

Skuteczne sposoby zapobiegania płaskostopiu

Dobrze wykształcona stopa posiada wysklepienia, które ułatwiają chodzenie, amortyzują stopę, ułatwiają przenoszenie ciężaru, zarówno własnego, jak i dodatkowego, np. przy przenoszeniu czegoś. Płaskostopie to brak poprawnego wysklepienia łuków, które może prowadzać do całkowitego przylegania stopy do podłoża. Może być zarówno nabyte, jak i wrodzone, jednak niezależnie od tego warto mu zapobiegać i starać się je zmniejszyć, ponieważ płaskostopie może prowadzić do częstszych problemów z kończynami dolnymi.

Advertising
Advertising
  • Poprawna waga

    Poprawna waga

    Istotne jest utrzymanie poprawnej wagi ciała, która nie będzie obciążała w dodatkowy sposób stóp, które już są dotknięte problemem płaskostopia. Dobrze jest pamiętać, że nadwaga to nie tylko problem dla brzucha, w którym odkłada się największa tkanka tłuszczowa, lecz dla całego organizmu. Nadprogramowe kilogramy, zwłaszcza w dużej ilości, sprawiają, że łuk stopy podlega znacznemu obciążeniu, które może odbić się na nim bardzo niekorzystnie. Gdy masa będzie rosła, stopa zacznie się spłaszczać, aż do całkowitego zrównania się z poziomem podłoża.

  • Sport na zdrowie

    Sport na zdrowie

    W zapobieganiu płaskostopiu mogą skutecznie sprawdzić się ćwiczenia różnego rodzaju. Mogą to być specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne przeznaczone zwłaszcza dla osób z płaskostopiem wrodzonym, jak również zwykły sport. Szczególne znaczenie ma taka aktywność fizyczna, która obciąża kończyny dolne, czyli pływanie, siatkarstwo, narciarstwo, koszykówka. W przeciwieństwie do zajęć przeznaczonych specjalnie do ćwiczenia płaskostopia, taki trening bywa całkowicie darmowy.

  • Mniejsze obciążenie

    Mniejsze obciążenie

    Osoby często dźwigające, ze stałym obciążeniem na całe ciało, w tym na stopy, mogą zacząć odczuwać problemy wynikające z płaskostopia. Dotyczy to także tak prozaicznych czynności, jak zakupy i dźwiganie ciężarów w siatkach, noszenie toreb lub plecaków z ciężką zawartością, dlatego w miarę możliwości trzeba unikać przede wszystkim długotrwałego stania z ciężką zawartością na plecach, ramieniu lub w ramionach.

  • Rodzaj i jakość butów

    Rodzaj i jakość butów

    Zapobieganie płaskostopiu wymaga również zwracania dużej uwagi na buty, jakie się kupuje. Muszą być bardzo dobrze wybrane i spełniać kilka podstawowych zasad, wśród których najważniejszy jest odpowiedni rozmiar buta. Stopa powinna być ułożona wygodnie, bez konieczności zaciskania palców, bez ucisku na pięty oraz na boki. Dobrze jest zadbać również o posiadanie przez obuwie anatomicznej wkładki, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej stopy. Dobór prawidłowego obuwia ma szczególnie duże znaczenie u najmłodszych, ponieważ dzieci są bardziej narażone na powstanie płaskostopia.