W jaki sposób zapobiegać bólom stawów?
W jaki sposób zapobiegać bólom stawów?
Bóle stawów – kolan, bioder, nadgarstków – zaczynają się niewinnie i potrafią nie budzić niepokoju, jednak z biegiem czasu ból przeradza się w zwyrodnienie stawów. Jest to schodzenie, które w znaczący sposób potrafi utrudnić życie. Żeby uniknąć rozwoju poważniejszej choroby, najlepiej zawczasu zadbać o swoje stawy.
Aktywność fizyczna
Brak ruchu jest jedną z przyczyn zwyrodnienia oraz bólów stawów, które nie są ćwiczone i tym samym ubywa im elastyczności. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Nie oznacza to od razu ćwiczenia regularnie sportów wyczynowych, chociaż na stawy bardzo dobrze wpływa bieganie. Można spacerować, pływać, jeździć na rowerze, wykonywać ćwiczenia rozciągające, których dużą ilość można znaleźć w Internecie. Ważne jest, aby wszystkie stawy były odpowiednio rozruszane. Ze względu na to, że wiele osób albo pracuje, albo relaksuje się przy komputerze, dobrze jest zadbać o stawy w nadgarstkach, które są szczególnie obciążone nad klawiaturą. Poruszanie rękami, kręcenie nimi, rozciąganie palców to ćwiczenia, które zajmują kilka chwil, a przydają się ciału.
Dieta dla stawów
W pielęgnacji stawów, aby nie bolały, istotna jest również odpowiednia dieta. Do ich wzmacniania oraz zmobilizowania organizmu do produkcji kolagenu niezbędne są zdrowe tłuszcze, witaminy oraz wapń. Szczególnie istotne jest włączenie do jadłospisu ryb oraz owoców morza, które zawierają kwasy omega-3, cynk i selen, poprawiające stan całego układu kostnego, jak również ilość płynu w torebkach stawowych. Wśród warzyw, które powinno się zjadać przynajmniej raz dziennie, najlepiej wybierać zielone warzywa – brokuły, szparagi – oraz fasolę, zwłaszcza czerwoną, która chroni stawy przed schorzeniami. Równie przydatne są orzechy, włoski i migdały, które dostarczają organizmowi zdrowych tłuszczy.
Wygodne spanie
Na stan stawów wpływ ma również miejsce spania. Im bardziej niewygodne łóżko i materac, tym częściej bolą, a z czasem ulegają deformacji. Z tego powodu należy zadbać o to, aby materac był dostosowany do ciała – ani za miękki, ani za twardy. Dodatkowo dobrze jest używać poduszki ortopedyczno-korekcyjnej, nawet jeżeli nie stwierdziło się jeszcze żadnych problemów ze stawami. Taka poduszka sprawdza się lepiej niż zwykła poduszka, ponieważ dostosowuje się do kształtu szyi. Dzięki temu nie boli ona o poranku. Warto również pamiętać, aby po obudzeniu się rano nie zrywać się od razu z materaca. Najlepiej przeciągnąć się kilka razy na początek dobrego dnia.
Praca siedząca
Wydawać by się mogło, że praca siedząca nie obciąża stawów i kręgosłupa, lecz jest wręcz przeciwnie. Ciało unieruchomione przez dłuższy czas w takiej samej pozycji jest spięte i skostniałe. W związku z tym przynajmniej raz na godzinę należy wstać, przeciągnąć się, wykonać spacer po pokoju, poruszać nogami, a siadając ponownie przy biurku, zadbać o komfort pracy w postaci odpowiednio ustawionego krzesła oraz podparcia dla nadgarstków. Dzięki temu nie będą obolałe.