Zasady wyboru okularów przeciwsłonecznych

Opiekun artykułu: lochness
Advertising
Zasady wyboru okularów przeciwsłonecznych

Zasady wyboru okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne wydają się niezbędne latem, aby uchronić oczy przed szkodliwym wpływek promieniowania słonecznego. Jednak źle dobrane okulary mogą przynieść wprost przeciwny efekt i uszkodzić wzrok. Uniknąć tego można, wiedząc, na co zwrócić uwagę podczas wybierania okularów.

Advertising
Advertising
  • Sprawdzone miejsce zakupu

    Sprawdzone miejsce zakupu

    Okulary najlepiej kupować w sprawdzonym miejscu, czyli w salonie optycznym. Można tam uzyskać nie tylko porady dotyczące doboru odpowiedniego produktu, ale również mieć pewność, że kupuje się coś, co nie zaszkodzi oczom. Chociaż okulary na bazarach, w marketach kuszą niskimi cenami, nie mają najczęściej żadnych walorów zdrowotnych i ochronnych, co powoduje, że mogą bardzo zaszkodzić oczom, a nawet uszkodzić wzrok.

  • Kolory soczewek

    Bardzo ważne jest wybranie koloru soczewek, które będą chroniły oczy przed promieniowaniem na różnym poziomie. Wyróżnić można:

    * soczewki szare oraz szarozielone – dzięki nim nie zmieniają się kolory otaczającego świata, dzięki czemu ocena odległości jest znacznie łatwiejsza,

    * soczewki żółte oraz pomarańczowe – ułatwiają poprawne i wygodne widzenie w dni, kiedy na niebie jest bardzo dużo chmur; już zabarwienie szkieł sięgające 75 – 80% wystarcza, żeby ochronić oczy,

    * soczewki brązowe – pomagają zahamować docieranie do oka światła niebieskiego, będącego odpowiedzialnym za odczuwanie olśnienia, oślepienia poprzez promieniowanie słoneczne; jednocześnie soczewki takie sprawiają, że kontrast trawy na tle nieba jest znacznie mocniejszy.

  • Dodatkowa ochrona

    Dodatkowa ochrona

    Same szkła to jednak za mało, żeby całkowicie ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Pełniejszą ochronę dają dopiero soczewki, które nie tylko posiadają zabarwienie, lecz również antyrefleks. Dzięki powłoce antyrefleksyjnej nie dochodzi do odbijania się światła słonecznego od okularów, co utrudniałoby patrzenie na otaczający świat. Jego istnienie w okularach nie prowadzi do zaburzeń widzenia, może wyostrzyć obraz, jednak nie stanowi problemu, a jedynie pozwala zabezpieczyć oczy poprzez dodatkową warstewkę ochronną.

  • Przed czym chronią okulary

    Przed czym chronią okulary

    Jeśli tylko ma się taką możliwość, należy nosić okulary przeciwsłoneczne. Nie są one tworzone jedynie do ozdoby, lecz przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Ochranianie nimi oczu pozwala na uchronienie się przed licznymi chorobami, wśród których są: zaćma, czerniak, uszkodzenie plamki żółtek oka, która jest odpowiedzialna za postrzeganie szczegółów. Jeżeli ma się problem z samodzielnym doborem okularów, zawsze warto poprosić o pomoc okulistę i dowiedzieć się, jakie okulary będą najlepsze. Okulista, ewentualnie optyk pomoże dostosować sprzęt do potrzeb i ewentualnych wad wzroku.