Podstawowe zasady sadzenia groszku

Opiekun artykułu: susanah
Advertising
Podstawowe zasady sadzenia groszku

Podstawowe zasady sadzenia groszku

Groszek to nie tylko jedno ze starszych uprawnych warzyw, ale przede wszystkim jedno z warzyw najbardziej lubianych. Świetnie smakuje na surowo, jako element pasty do kanapek, zup, sałatek, koktajli odżywczych. Zakup groszku nie jest problemem, jednak po co kupować, skoro można zasadzić własny?

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Groszek łatwo poddaje się gniciu korzeni, dlatego niezbędne jest pilnowanie, żeby nie dochodziło do przesadnego zmoczenia ziemi, które zabije roślinę.

  • Miejsce dla groszku

    Miejsce dla groszku

    Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiednie miejsce dla posadzenia groszku. Powinno być to miejsce słoneczne, ciepłe, aby roślina mogła bujnie rozkwitać. W cieniu nie tylko będzie miała problem ze wzrostem, ale dodatkowo albo nie będzie plonów, albo będą one bardzo marne. Jednocześnie dobrze jest przynajmniej częściowo osłonić groszek przed wiatrem.

  • Gleba dla groszku

    Również ziemia dla groszku powinna być odpowiednio przystosowana do sadzenia. Najlepiej sprawdzi się pulchna, spulchniona przed sadzeniem ziemia bogata w próchnicę. Jeżeli jest taka konieczność, można dodać do niej nawozu, najlepiej naturalnego, który wzmocni glebę, prowokując groszek do wzrostu.

  • Okres sadzenia

    Okres sadzenia

    Najlepszym okresem sadzenia groszku jest wiosna, najlepiej początek kwietnia, kiedy gleba nie jest już zmarznięta ani przesadnie wilgotna. Co prawda nasiona grochu są dość wytrzymałe, jednak sama roślina, jeżeli wypuści pędy, już nie.Jednocześnie przy sadzeniu trzeba pamiętać, że roślina potrzebuje podparcia przy wzroście i każda sadzonka musi mieć drewniane podparcie – patyczek lub tyczkę (wspornik) obok, żeby pędy mogły się owinąć wokół niego.

  • Sadzenie groszku

    Sadzenie groszku

    Ziarna grochu powinny być umieszczone w odległości 10 – 15 cm od siebie, ze względu na przyszły rozrost oraz tyczkę podtrzymującą. Przyszły groszek należy wrzucić do wykopanego dołu i przykryć warstwą ziemi wynoszącą 4 – 5 cm. Lekko zwilżyć ziemię, ale bez przesady. Ciekawostką jest, że można z powodzeniem mieszać kilka różnych ziaren grochu, które rosną w różnych okresach, dzięki czemu grządka jest cały czas zielona.

  • Zbieranie groszku

    Zbieranie groszku

    Groszek można uznać za gotowy do zbioru, kiedy pojawią się pokaźne strączki. Nie należy jednak zrywać ich bezmyślnie, lecz sprawdzając, czy strączki są miękkie. Jeśli znajdujący się w nich groszek nadal jest twardy, lepiej powstrzymać się przed zbiorem jeszcze przez jakiś czas. Podczas sprawdzania jakości strączków należy ściskać je bardzo delikatnie, gdy są miękkie, można je zepsuć i zamiast ładnych ziarenek znajdzie się w strąku zieloną papkę.