Zasady dbania o srebrną biżuterię
Zasady dbania o srebrną biżuterię
Srebrne przedmioty są bardzo piękne i znajdują się w większości domów, jednak mają tę przykrą właściwość, że po pewnym czasie pokrywają się brzydkim nalotem, czasami w całości, czasami w niektórych miejscach. Nieraz po latach odnajduje się srebrne drobiazgi w domowej skrytce, jednak ich stan nie pozwala od razu na swobodne noszenie. Nie trzeba jednak wyrzucać swoich znalezisk ani spisywać na straty zabrudzonych przedmiotów, z powodzeniem można je wyczyścić we własnej kuchni.
Pasta do zębów
Jest jednym z najbardziej znanych sposobów czyszczenia srebrnych przedmiotów. Jednak nie każda pasta nadaje się tak samo. Najlepiej wybierać takie, które nie mają dodatkowych właściwości wybielających ani zbyt dużej ilości sodu, ponieważ wpływa on niekorzystnie na srebro. Czyszczenie powinno się odbywać przy pomocy ściereczki, na którą nakłada się pastę i powinno być wykonywane delikatnie. Ostatecznie można wykorzystać również szczoteczkę do zębów, jednak nią można zarysować przedmioty, dlatego należy wybrać jej miękką wersję lub bardzo uważać.
Popiół
Kojarzy się czymś bardzo brudzącym, jednak w przypadku srebra ma właściwości oczyszczające, znane od bardzo wielu lat, o ile nie wieków. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to aby nie używać popiołu z węgla, ponieważ mógłby on porysować wrażliwy metal. Czyszczenie popiołem odbywa się równie prosto, jak czyszczenie pastą do zębów. Wystarczy nanieść go na wilgotną szmatkę lub ręcznik i pocierać sztućce, biżuterię, naczynia aż do uzyskania przez nie odpowiedniego połysku.
Napoje gazowane
Coca cola i 7up to nie tylko smaczne napoje do picia. Niektórych może to przerazić lub zastanowić, co właściwie wypijają, ale nie da się ukryć, że dzięki kwasom zawartym w tych napojach można z powodzeniem wyczyścić zabrudzenia na srebrze. W tym przypadku nie trzeba polerować. Wystarczy nalać napój do miski lub miseczki, w zależności od tego, jakie przedmioty będą czyszczone, po czym zanurzyć je w nim na minimum 15 minut. Po tym czasie można sprawdzić efekty, jeżeli będą jeszcze niewystarczające, wówczas pozostawić na dłużej. Po wyjęciu z napoju trzeba srebra umyć i osuszyć.
Sól i folia
Sól jest znana ze swoich właściwości czyszczących, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystać do oczyszczania srebrnych przedmiotów, niezależnie od tego, co to za przedmioty. Nie czyści się oczywiście tylko solą, ponieważ doprowadziłoby to do porysowania srebra. Żeby wykorzystać sól, należy przygotować miskę wyłożoną folią aluminiową, na nią nasypać sól, włożyć naczynia i zalać tę konstrukcję gorącą wodą. Następnie tak przygotowaną solną kąpiel odstawić na bok i trzymać w niej srebro aż do wystygnięcia wody. Po tym czasie sprawdzić efekty i jeżeli na przedmiotach nie widać już zabrudzeń, przemyć je wodą, żeby pozbyć się resztek soli, która mogła osiąść na srebrze.