W jaki sposób zaoszczędzić na paliwie?
W jaki sposób zaoszczędzić na paliwie?
Ceny paliwa jakie są, każdy widzi. Jeżeli nawet ceny spadają, jest to nieznaczny spadek, który nie powoduje szczególnych oszczędności. Zazwyczaj pieniądze wydawane na paliwo stanowią spore obciążenie dla budżetu, zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy częściej wyjeżdża się w dalsze podróże. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, żeby zaoszczędzić na paliwie i tym samym tankować rzadziej oraz wydawać mniej.
Ograniczenie prędkości
Okazuje się, że już ograniczenie prędkości, z jaką się jedzie, sprzyja zaoszczędzeniu paliwa. Wystarczy jechać nieco wolniej i tym samym zmniejszyć zużycie posiadanego paliwa. Jednak zmniejszając prędkość, nie należy popadać w przesadę i nie utrudniać życia innym kierowcom.
Czysty filtr powietrza
Istotnym krokiem przy oszczędzaniu na paliwie jest regularne sprawdzanie, czy filtr powietrza w samochodzie jest czysty. Jeżeli jest zabrudzony, może spowodować słaby przepływ powietrza do silnika, co oznacza utrudnienia w jego pracy oraz zmniejszenie wydajności. Sprawdzenie staniu filtra jest bardzo proste. Wystarczy go wyjąć i spróbować spojrzeć przez niego. Jeśli kompletnie nic nie widać, stanowi to znak, że musi zostać wymieniony na nowy i czysty.
Poprawne ciśnienie w oponach
Wydawać by się mogło, że stan opon nie ma wpływu na spalanie paliwa, a jest wręcz przeciwnie. To właśnie kiepskie ciśnienie w nich jest jednym z częstszych powodów spalania za dużych ilości paliwa. Wynika to z tego, że niedopompowane koła potrzebują więcej energii, aby samochód mógł utrzymać się w ruchu. Oznacza to spalanie większej ilości paliwa. Aby tego uniknąć, niezbędne jest mierzenie ciśnienia w kołach przynajmniej raz w miesiącu i dopompowywanie ich w razie potrzeby. Warto pamiętać, że utrata powietrza następuje nie tylko przy dziurawych oponach, lecz także w czasie upałów.
Gaz i hamulec z rozsądkiem
Dla oszczędzenia paliwa ważne jest również świadome naciskanie gazu oraz hamulca. Ruszając z miejsca, należy robić to powoli, bez dociskania od razu gazu i ruszania z piskiem opon. Najlepiej od razu wrzucić drugi biegi i stopniowo rozpocząć jazdę. Hamować również należy z rozwagą, ponieważ częste naciskanie hamulca powoduje, że zużycie paliwa zwiększa się aż o 6%.
Przykład z ciężarówek
Charakterystyczne dla stojących w korku samochodów osobowych jest rozpoczynanie jazdy, gwałtowne hamowanie i tak w kółko. Jest to przeciwieństwo działania ciężarówek, które nigdy nie wykonują takich ruchów, lecz toczą się powoli do przodu. Dobrze jest wziąć z nich przykład, gdyż właśnie taka jazda jest bardziej ekonomiczna oraz pozwala lepiej panować nad samochodem i unikać stłuczek w korku.