Jak dbać o tatuaż?
Jak dbać o tatuaż?
Pomysłowy tatuaż lub tatuaż, który ma dla właściciela symboliczne znaczenie, może być interesującą ozdobą. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, iż zrobienie tatuażu nie oznacza, że od razu będzie prezentował się on idealnie, gotowy do pokazywania wszystkim znajomym. Zanim przybierze taki wygląd, musi minąć trochę czasu, w czasie którego dojdzie do zagojenia się podrażnionego naskórka, bowiem tatuaż jest raną, skłonną do infekcji, jeśli nie jest właściwie pielęgnowany.
Opatrunek
Chwalenie się nowym dziełem na skórze, zwłaszcza gdy jest to pierwszy tatuaż, kusi, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad i powstrzymać się przed odwijaniem opatrunku, który tatuażysta założył na świeży tatuaż. Zazwyczaj jest on wykonany z gazy i bandaża, chociaż często używa się także specjalnych folii, które mają zakryć świeżą ranę zaraz po jej powstaniu, ponieważ taka rana jest najbardziej podatna na zakażenia bakteriami. Opatrunek taki należy trzymać na tatuażu od 2 do 3 godzin. Czasami mogą to być 4 godziny, jednak osoba wykonująca tatuaż udzieli na ten temat szczegółowych informacji. Po minięciu tego czasu można ściągnąć opatrunek. Nie trzeba więcej owijać tatuażu, gdyż świeże powietrze wspomaga gojenie.
Mycie tatuażu
Po pozbyciu się opatrunku należy umyć tatuaż. Nie jest prawdą, że tatuażu nie wolno dotykać wodą. Nie można moczyć go w sposób długotrwały, a więc w trakcie kąpieli, prysznica, nie powinno się chodzić ze świeżym tatuażem na basen ani pływać w żadnym innym zbiorniku wodnym, jednam przemywanie jest wskazane, zwłaszcza za pierwszym razem. Po ściągnięciu bandaża lub folii należy umyć wytatuowane miejsce letnią wodą, najlepiej przy użyciu mydła antybakteryjnego lub szarego mydła, które nie spowodują podrażnień. Następnie wysuszyć miejsce, bez tarcia materiałem o skórę, uważając, żeby do rany nie przylepiły się żadne włókna materiału.
Używanie maści
Póki z gojącego się tatuażu nie odpadną wszystkie strupy, zarówno mniejsze, jak i większe, należy go cały czas nawilżać. Wyschnięcie jest w tym okresie niebezpieczne dla jakości oraz trwałości obrazka. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w odpowiednie maści, które trzeba nakładać na tatuaż. Najchętniej wybieraną jest maść Alantan, chociaż osoba, która wykonywała tatuaż, może polecić również inną. Najlepiej zakupić dużą tubkę takiego środka, ponieważ niezależnie od wielkości tatuażu konieczne jest nawilżanie go kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Nawet po zagojeniu się ran można korzystać z kremów lub balsamów nakładanych na obrazek. Jest to przydatne, jeżeli chce się zachować intensywność kolorów.
Unikanie słońca
Tak, jak nie powinno się moczyć tatuażu, tak nie powinno się go wystawiać na działania słońca. Z tego powodu osoby, które lubią opalanie, nie powinny tatuować się w czasie wakacji. Póki tatuaż jest świeży, promienie słoneczne mogą go podrażnić, a przez to popsuć efekt, jaki miał być osiągnięty. Przyczyniają się również do blaknięcia kolorów. Po zagojeniu się tatuażu lepiej chronić miejsce, w którym jest, przed słońcem, jeżeli nie ubraniem, to przynajmniej delikatnym kremem, który sprawi, że będzie można cieszyć się dłużej żywymi kolorami dzieła, które ma się na sobie.