Sposoby na szybkie wyleczenie gardła
Sposoby na szybkie wyleczenie gardła
Ból gardła to jeden z najpopularniejszych rodzajów bólu, który może dotknąć człowieka. Przytrafia się szczególnie zimą, kiedy jest się narażonym na zmiany temperatur, wiatr, mniejszą odporność, chociaż nie jest to reguła. Również latem można nabawić się bolesnej infekcji. Istotne jest, żeby wiedzieć, jak szybko się jej pozbyć.
Nawilżanie gardła
Bolące gardło to podrażnione gardło, ponieważ śluzówka jest wysuszona i podatna na dodatkowe urazy. Ma również problemy z regeneracją. W związku z tym niezbędne jest nawilżanie całych dróg oddechowych – od nosa po gardło. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest przyjmowanie płynów, które będą nawilżały ścianki gardła, drugim inhalacje oraz nawilżanie pomieszczenia, w którym spędza się większość dnia. Pomieszczenie można nawilżyć przy pomocy odpowiedniego sprzętu – nawilżacza powietrza – lub wieszając na ciepłym kaloryferze mokre ręczniki. Parując, poprawią stan powietrza. Natomiast inhalacje można wykonać z mięty, rumianku lub po prostu ciepłej wody w misce, nad którą należy nachylać się, aby wdychać parę. Złagodzi ona podrażnienia gardła.
Przyjmowanie płynów
Regeneracja podrażnionego gardła odbywać się powinna również przez przyjmowanie dużej ilości płynów. Najlepiej, aby były one ciepłe, ale nie bardzo gorące, ponieważ to tylko zaszkodzi gardłu. Konieczne jest również wybieranie odpowiednich płynów. Napoje gazowane nie wchodzą w grę. Najlepiej popijać herbatę z miodem i cytryną lub z sokiem malinowym, rumianek, miętę z miodem oraz ciepły bulion, który szczególnie dobrze wpływa na śluzówkę gardła, chroniąc ją przed kolejnymi urazami. Dodatkowo wspomaga pozbywanie się bakterii.
Domowe płukanki
W leczeniu gardła warto stosować również domowe płukanki. Są one bardzo proste do wykonania. Można skorzystać z płukanek z szałwii lub z soli. Szałwię wystarczy zaparzyć i poczekać, aż wystygnie, a następnie intensywnie płukać gardło naparem, aż do wyczerpania całej zawartości szklanki albo filiżanki. Również płukanka z soli jest łatwa do przygotowania. Wystarczy 1 szklanka ciepłej, przegotowanej wody oraz 1 łyżeczka soli. Należy wymieszać ją z wodą i rozpocząć płukanie zarówno gardła, jak i całej jamy ustnej. Płukanka ta ma nieprzyjemny posmak, jednak skutecznie dezynfekuje gardło.
Odpowiednia dieta
Również dieta może przynieść ulgę obolałemu gardłu. Na czas choroby warto zrezygnować z ostrych, drażniących potraw na rzecz ciepłych zup, które sycą, rozgrzewają organizm i nawilżają gardło. Może to być zarówno zdrowy rosół, jak i inne zupy – pomidorowa lub jarzynowa – lub kremy z warzyw, łatwiejsze w przełykaniu. Do jadłospisu warto również włączyć więcej miodu. Najlepiej dodawać go do herbaty albo do ciepłej wody albo jadać łyżeczką wprost ze słoika. Najzdrowsze miody w przypadku leczenia gardła to miód spadziowy i lipowy. Poza napojami dobrze sprawdzają się również na kanapkach.