Sposoby zapobiegania chorobom prostaty

Opiekun artykułu: patrix
Advertising
Sposoby zapobiegania chorobom prostaty

Sposoby zapobiegania chorobom prostaty

Problemy z prostatą zaczynają się u mężczyzn przede wszystkim po ukończeniu 50 roku życia. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą w ciele, dlatego niezbędne jest dbanie o siebie bardziej i dokładniej niż wcześniej, chociaż o zdrowym stylu życia i badaniach nie powinno się zapominać w żadnym wieku.

Advertising
Advertising
  • Objawy prostaty

    Objawy prostaty

    O problemach z prostatą informują pewne charakterystyczne objawy, które mogą pojawić się w życiu każdego mężczyzny. Najczęściej mówią o tym, że gruczoł jest powiększony. Najbardziej znanym są częstsze niż dotąd wizyty w toalecie, przy jednoczesnych problemach z oddawaniem moczu. Przerywany strumień moczu, dłuższy czas, problem z rozpoczęciem tej funkcji fizjologicznej są wskazówką, że prostata nie działa już tak bezproblemowo jak dotąd.

  • Regularne badania

    Regularne badania

    Nawet jeśli nie zaobserwowało się dotąd objawów prostaty, po przekroczeniu 50 roku życia trzeba rozpocząć regularne badania u urologa. Badania takie nie należą do najprzyjemniejszych, jednak należy je wykonywać raz do roku dla własnego bezpieczeństwa. Lekarz od razu będzie mógł określić, czy wszystko jest w porządku, czy warto wykonać dodatkowe badania. Szczególnie trzeba uważać, jeżeli miało się w rodzinie przypadki zachorowania na raka prostaty. W takiej sytuacji badania lepiej rozpocząć jeszcze wcześniej, już po skończeniu 45 lat, kiedy ryzyko zachorowania znacząco wzrasta.

  • Aktywność fizyczna

    Aktywność fizyczna

    Nie da się przecenić wpływu aktywności fizycznej na zdrowie ciała, wewnętrzne i zewnętrzne. Ćwiczenia i ruch nie tylko poprawiają wygląd, ale także mają możliwość zmniejszenia ryzyka problemów z prostatą. Im wcześniej zacznie się bieganie, regularną jazdę na rowerze lub pływanie, tym lepiej. Jednak jeżeli dotąd aktywność była ograniczona, wówczas warto ją rozpocząć, stosownie do wieku. Nie każdy mężczyzna, który skończył 50 lat, ma idealne zdrowie, dlatego nie trzeba od razu rozpoczynać kilometrowych biegów, może to być na początku szybki spacer, nordic walking, który pobudzi krążenie krwi oraz dostarczy dużo tlenu do organizmu.

  • Poprawna dieta

    Poprawna dieta

    Jeżeli jada się tylko tłuste potrawy, pija napoje gazowane i tym samym cierpi na nadwagę, wtedy o przerost prostaty bardzo łatwo. W takiej sytuacji najlepiej zmienić sposób żywienia na zdrowszy, który będzie dostarczał organizmowi niezbędnych do ochrony prostaty składników, w tym: beta-karotenu, dostępnego m.in. w marchewce, witaminy E, która rozbija wolne rodniki, błonnika, który znajduje się w produktach pełnoziarnistych i flawonoidów. Najlepszymi flawonoidami, które poprawiają stan prostaty, są witaminy A, C i E, które można znaleźć w większości owoców i warzyw, zwłaszcza zielonych: sałacie, brukselce, kapuście.

  • Unikanie używek

    Kawa, czarna herbata, kakao to przyjemności, jednak z perspektywy zdrowia prostaty to używki, które należy ograniczyć albo całkowicie wykluczyć z jadłospisu. Mogą one powodować problemy z krążeniem i ciśnieniem krwi, a złe ukrwienie prostaty to jedna z przyczyn jej problemów. Są to jednak używki dość łagodne, większe niebezpieczeństwo rodzi nadużywanie alkoholu oraz uzależnienie od papierosów, które zatruwają cały organizm, w tym prostatę i mogą powodować rozwój chorób nowotworowych tego narządu.