Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?

Opiekun artykułu: bzdura
Advertising
Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?

Jak zapobiegać parowaniu szyb w aucie?

Zaparowane szyby w samochodzie to zawsze problem. Utrudniają widzenie i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do wypadku poprzez ograniczenie widoczności. Przyczyny parowania szyb mogą być różne – od zepsutego sprzętu po pogodę sprzyjającą parowaniu – warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać takiemu zjawisku.

Advertising
Advertising
  • Obieg wewnętrzny

    Obieg wewnętrzny

    Częstą przyczyną zaparowanych szyb jest długa jazda z tzw. obiegiem wewnętrznym. W takiej sytuacji powietrze krąży wewnątrz kabiny samochodowej, doprowadzając do parowania wszystkich szyb. Żeby pozbyć się tego efektu, wystarczy przełączyć się na obieg zewnętrzny, dzięki czemu szyby szybko wracają do normalnego stanu.

  • Ogrzewanie wnętrza

    Gdy na zewnątrz i tym samym w samochodzie jest chłodno, automatycznie włącza się ogrzewanie. Może to doprowadzić do zaparowania szyb, dlatego warto pamiętać o nawiewie na szyby. Nie powinno to być jednak wilgotne i zimne powietrze z zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim aut, które posiadają klimatyzację osuszającą powietrze. W samochodach z automatyczną nie powinno się zdarzać parowanie, natomiast przy ręcznej klimatyzacji należy na początku nieco mocniej ją podkręcić, stopniowo zmniejszając.

  • Uchylone szyby

    Uchylone szyby

    Posiadanie garażu jest bardzo komfortowe i zapobiega zaparowaniu szyb w zimną lub wilgotną noc, jednak samo wstawienie auta pomiędzy trzy ściany i bramę to jeszcze nie wszystko. Niezbędne jest uchylenie lekko przynajmniej dwóch okien, żeby powietrze mogło krążyć. Dzięki temu po wyjeździe z garażu nie pojawi się nieprzyjemna para.

  • Gumowe dywaniki

    Para wodna to gwarancja zaparowanej szyby, więc im wilgotniej w samochodzie, tym bardziej prawdopodobne, że się pojawi. Z tego powodu przed zimą, a nawet już przed jesienią, która ze względu na deszcze potrafi być bardzo wilgotna, warto wymienić welurowe dywaniki na gumowe, które nie absorbują wody. Przed ich położeniem trzeba również odkurzyć wykładzinę przy siedzeniach, dzięki czemu będzie większa pewność, że zaparowane szyby nie będą się pojawiać lub będą pojawiać się bardzo rzadko.

  • Preparaty do szyb

    Preparaty do szyb

    W sklepach z wyposażeniem dla samochodów można znaleźć różne środki chemiczne, które pozwalają na ochronienie szyb przed parowaniem oraz działaniem wilgoci. Specyfiki takie nakłada się na szybę, na której tworzy się tym samym hydrofobowa powłoka, chroniąca przed pojawianiem się pary.Poza środkami do szyb można z powodzeniem znaleźć środki, które zapobiegają wchłanianiu się wilgoci w tapicerkę, w obicia, w podłogi, dzięki czemu kabina samochodowa nie jest narażona na dużą wilgoć i jej parowanie w trakcie jazdy.