Sposoby na zapobieganie rakowi jelita grubego

Opiekun artykułu: pikuslaw
Advertising
Sposoby na zapobieganie rakowi jelita grubego

Sposoby na zapobieganie rakowi jelita grubego

Jedną z najpopularniejszych odmian raka jest rak jelita grubego. Stanowi prawdziwą plagę w obecnych czasach i może pojawić się u każdej z płci, choć badania pokazują, że częściej cierpią z jego powodu mężczyźni. Zamiast obawiać się choroby, zamiast z nią walczyć, lepiej zapobiegać jej rozwojowi poprzez wprowadzenie kilku zmian do swojego życia.

Advertising
Advertising
  • Przydatna aspiryna

    Przydatna aspiryna

    Okazuje się, że bardzo dobrym sposobem w profilaktyce raka jelita grubego jest aspiryna. Przyjmowanie jej od czasu do czasu – bez nadmiaru – wpływa znacząco na zmniejszenie się ryzyka zachorowania na nowotwory związane z jelitami. Dozwolona dawka, która zadziała leczniczo, to maksymalnie 75 mg aspiryny. Należy ściśle przestrzegać tej dawki, ponieważ nadmiar może doprowadzić do powikłań związanych z układem krwionośnym.

  • Badania profilaktyczne

    Konieczne jest przekonanie się do badań profilaktycznych jelit, co pomaga w wykryciu wszelkich zmian w ich obrębie. Wiele osób nie interesuje się wykonywaniem badań, póki nie boli, bo skoro nie czuć bólu, to znaczy, że nic się nie dzieje. Nie jest to prawda, ponieważ nowotwór może rozwijać się w ukryciu, bez wyraźnych objawów, nawet przez 10 lat. Z tego powodu po 45 – 50 toku życia, gdy ryzyko pojawienia się raka jelita grubego jest większe, warto zacząć zgłaszać się na regularną kolonoskopię.

  • Mniej czerwonego mięsa

    Mniej czerwonego mięsa

    Przed rakiem jelita grubego można chronić się również poprzez zmniejszenie ilości spożywanego czerwonego mięsa. Nie jest ono najzdrowsze dla układu krwionośnego, jednak okazuje się niezbyt dobre również dla jelit. Wszelkie odmiany czerwonego mięsa, jak również kiełbasa, wędzony boczek, parówki, powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwory jelita. Jeżeli nie chce się całkowicie rezygnować z czerwonego przysmaku, powinno się go ograniczyć do 120 g w tygodniu, pamiętając przy tym, że trzeba odkroić cały znajdujący się przy nim tłuszcz.

  • Wapń i witamina D

    Wapń i witamina D

    Wapń oraz witamina D współgrają ze sobą. Szczególnie widać to na przykładzie kości, które chronią i wzmacniają, jednak brak obu składników może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Z tego powodu niezbędne jest uzupełnianie braków obu elementów. Można przyjmować tabletki zawierające oba składniki albo dostarczać je wraz z dietą, w szczególności z nabiałem.

  • Ruch na zdrowie

    Ruch na zdrowie

    Aktywność fizyczna nie jest powiązana jedynie z ładną sylwetką. Sprzyja poprawie zdrowia całego organizmu. Układ krwionośny, układ oddechowy, każdy z nich korzysta na ruchu. Dodatkowo codzienna aktywność – czy to ćwiczenia, czy spacery, czy pływanie lub jazda na rowerze – powoduje, że zmniejsza się możliwość pojawienia się raka jelita. Znacznie częściej może pojawić się on u osób prowadzących siedzący tryb życia.