Przepis na gołąbki w sosie pomidorowym
Przepis na gołąbki w sosie pomidorowym
Gołąbki są zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych dań w Polsce. Te wykonywane tradycyjne zawijane są w liście kapusty białej i podawane z sosem pomidorowym lub grzybowym, jednak to nie jedyne ich wersje. Można spotkać także gołąbki zawijane w kapustę włoską, gotowane bez sosu, a także te pieczone w piekarniku oraz gołąbki „odwrócone”, czyli takie, gdzie kapusta znajduje się w mięsie. Gołąbki są przez nas niewątpliwie chętnie zjadane, ale już nie tak chętnie robione, a to z tego powodu, iż potrawa ta jest czaso- i pracochłonna. Warto jednak od czasu do czasu zrobić przyjemność sobie i bliskim, którzy z pewnością ucieszą się z takiego obiadu. Poniżej krok po kroku dowiesz się, jak przygotować tradycyjne gołąbki w sobie pomidorowym.
Przygotowanie farszu
W pierwszej kolejności zaczniemy od przygotowania farszu. Jeśli nie masz zmielonego mięsa, to musisz je najpierw zmielić maszynką. Potem do mięsa należy dodać ugotowany al dente (ale nie powinien być suchy, musi puścić swój „klej”), wystudzony już ryż. Jeśli lubisz, kiedy gołąbki są bardziej ryżowe, to dodaj całe dwa opakowania. Następnie dodaj jeszcze podsmażoną na łyżce masła małą cebulkę. Mięso, ryż i cebulę dobrze ze sobą wymieszaj. Dopraw solą, pieprzem oraz majerankiem. Powstały farsz powinien być kleisty, co zawdzięczamy ugotowanemu ryżowi, nie musisz więc dodawać do niego jajek, choć w niektórych domach tak się robi.
Sparzenie kapusty
Parzenie liści kapusty jest zdecydowanie najbardziej pracochłonnym i nielubianym zadaniem podczas przygotowywania tej potrawy. Jest to jednak niezbędne, jeśli chcemy, aby gołąbki wyszły nam miękkie i pyszne. Jeśli nie dajesz sobie rady z parzeniem albo chcesz zrobić gołąbki na szybko, wówczas zamień kapustę białą na kapustę włoską.Wytnij z kapusty głąb. Zagotuj wodę w garnku i włóż kapustę do góry miejscem, gdzie był głąb. Pamiętaj, żeby wody w garnku nie było zbyt dużo, bo kapusta ją „wypcha”. Kiedy pierwsze liście z brzegu się sparzą (po kilku minutach), wyjmij je, odrywając od kapusty w garnku i przekładając na stół. Za pomocą małego nożyka odetnij zgrubienia z liści, uważając, aby nie przerwać ich. Postępuj tak, aż sparzysz całą kapustę.
Zawijanie gołąbków
Weź kulkę farszu o wielkości mniej więcej takiej, jak na mielone. Połóż kulkę na początek liścia, zawiń go, aby przykrył mięso i złóż boki. Potem po prostu zwiń ciasno w rulon, starając się, aby koniec liścia dobrze się zahaczył lub choćby przylegał. Postępuj tak z każdym liściem, aż do skończenia mięsa. Z tej porcji wyjdzie około 12 gołąbków. Pozostałych liści nie wyrzucaj.
Układanie i gotowanie gołąbków
Weź duży garnek. Jego dno wyłóż liśćmi, które zostały po parzeniu kapusty. Na nich ułóż ciasno gołąbki. Całość zalej wodą i postaw na palniku. Przykryj pokrywką i duś przez około godzinę, może trochę więcej, aż kapusta będzie miękka.
Robienie sosu
Kiedy kapusta będzie już miękka, możesz zacząć robić sos. Niektórzy wyjmują gołąbki z garnka, żeby go zrobić, jednak nie jest to konieczne w przypadku takiej małej ilości gołąbków. Do wody dodaj ¾ słoiczka koncentratu pomidorowego. Następnie na patelni zrób zasmażkę z masła oraz mąki i dodaj ją do garnka, mieszając w nim delikatnie, żeby nie uszkodzić gołąbków. Potem jeszcze zahartuj śmietanę i także dodaj ją do gołąbków, ponownie mieszając delikatnie. Gołąbki i sos są już gotowe. Podawaj je z tłuczonymi ziemniakami. Smacznego!