Jakimi sposobami można przygotować mięso?
Jakimi sposobami można przygotować mięso?
Na smak mięsa wpływa bezpośrednio sposób jego przygotowania. W artykule postaram się przedstawić większość możliwych sposobów przyrządzania mięsa. Z pewnością nie będzie to dla Ciebie nowość, ale wychodząc z założenia, że całe życie człowiek się uczy, może znajdziesz w nim coś dla siebie. Zanim przejdę do scharakteryzowania możliwych form obróbki cieplnej mięsa, podam dwie główne zasady. Po pierwsze, mięso myje się w dużych kawałkach przed pokrojeniem i usunięciem z niego kości. Mięsa nie moczy się w wodzie. Jeżeli chodzi o podbijanie mięsa, to poddane tej czynności powinny być kotlety, sznycle, medaliony i zrazy. Dzięki temu zabiegowi wiązki włókien mięśniowych zostają rozerwane, a mięso nabywa soczystości podczas przyrządzania.
Marynowanie, panierowanie i przyprawianie
Dzięki marynowaniu, czyli przetrzymaniu mięsa w marynacie z octu, wina, oleju, masła czy kwaśnego mleka i przypraw, staje się ono mocno aromatyczne. Przy płynnej marynacie ważne jest obracanie mięsa. Należy również pamiętać, że nie marynuje się mięs wcześniej mrożonych. Panierowanie dotyczy cienkich płatów mięsa uprzednio przyprawionych solą i przyprawami. Mięso moczy się najpierw w jajku, a następnie w panierce, którą może stanowić bułka tarta z dodatkami (posiekane orzechy, wiórki kokosowe, tarty ser, rozdrobnione migdały, zioła). Mięso panierowane smaży się dłużej i jest bardziej kaloryczne. Jeżeli zależy Ci na mniejszej ilości kalorii, polecam obtaczanie go w samej mące. Jest wówczas bardziej soczyste i nie traci swoich walorów smakowych. Przyprawy mogą tłumić smak mięsa, zaleca się więc nienadużywanie ich. Zwracać należy zatem uwagę na wszelkie zalecenia na przyprawach. Stosowanie przypraw powinno jedynie wzmocnić naturalny aromat mięsa bez zmian w jego smaku głównym.
Pieczenie
Mięso piecze się w wysokiej temperaturze (220 – 250 stopni Celsjusza), po czym zmniejsza się ją do 150 – 200 stopni. Dobrym rozwiązaniem są specjalne folie do pieczenia, dzięki którym mięso się nie wysusza. Zanim włoży się mięso do brytfanki w piekarniku, można je obsmażyć na patelni. Dzięki temu zetnie się jego wierzchnia warstwa i podczas pieczenia nie dojdzie do dużej utraty soków.
Smażenie
Do smażenia nadają się jedynie mięsa najlepszych gatunków. Mięso musi być pokrojone w plastry jednakowej grubości, aby równomiernie się smażyło. Ważne, aby temperatura tłuszczu na początku smażenia była bardzo wysoka, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do wycieku soków z mięsa. Podczas tego rodzaju obróbki cieplnej nie powinno się nakłuwać mięsa. Należy stosować tłuszcze, które nie rozkładają się w wysokich temperaturach.
Gotowanie
Mięso można gotować w wodzie lub w rosole. Istotna jest temperatura gotowania, która wynosi 85 – 95 stopni Celsjusza. W takich warunkach mięso pozostanie soczyste, miękkie i delikatne. Jeżeli nie chcesz, aby mięso straciło na tych walorach, pamiętaj, żeby wkładać je do wrzątku. Jeżeli zaś zależy Ci na smacznym rosole lub wywarze, włóż je do zimnej wody na początku gotowania.
Duszenie
Duszenie jest pośrednią metodą między gotowaniem i smażeniem. Mięso najpierw obsmaża się ze wszystkich stron na gorącym tłuszczu, a następnie podlewa wodą i przykrywa pokrywką. Im mniej wody użyjesz do duszenia, tym mięso będzie bardziej zbliżone w smaku do mięsa pieczonego. Mięso przed duszeniem należy przyprawić lub zamarynować. Dusimy mięsa w całości lub w mniejszych kawałkach. Jeżeli zależy Ci na smaczniejszym mięsie, duś je w całości, lepszy sos uzyskasz w drugim przypadku. Kruche mięso podczas duszenia uzyskasz, dokładając niewielką ilość musztardy.
Grillowanie
Grillowanie jest o tyle dietetyczne, że nie używa się do niego tłuszczu. Grillowane mięso zachowuje swój naturalny aromat i smak. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze (300 – 350 stopni Celsjusza) szybko „zamyka się” i nie dochodzi do zbędnego wycieku soków. Grubsze kawałki mięsa można piec dwukrotnie z każdej strony. Dobrze jest posmarować je oliwą zmieszaną z przyprawami (ziołami, czosnkiem). Mięso grillowane soli się po jego upieczeniu. Podczas pieczenia należy je obracać łopatką lub szczypcami, nie nakłuwać.