Jakie są zasady kulturalnego jedzenia?

Opiekun artykułu: dzieciol
Advertising
Jakie są zasady kulturalnego jedzenia?

Jakie są zasady kulturalnego jedzenia?

Poprawnie zachowanie się przy stole to wciąż sztuka, jednak warto ją opanować, ponieważ wiele mówi o kulturze i wychowaniu człowieka. Wszelkie niechlujstwo przy jedzeniu jest niemile widziane i potrafi pozostawić po gościu niemiłe wrażenie. Z tego powodu warto wiedzieć, co jest mile widziane przy stole, a co nie oraz pamiętać, że zasady zachowania przy jedzeniu nie są uniwersalne dla całego świata, ponieważ co kraj, to obyczaj – zwłaszcza jedzeniowy.

Advertising
Advertising
  • Poprawne siedzenie

    Poprawne siedzenie

    Zachowanie poprawnej postawy w trakcie jedzenia to podstawa. Przede wszystkim nie należy się garbić, ale trzeba siedzieć prosto, wspierając się o oparcie krzesła, jeżeli je posiada. Nie wolno również opierać się o stół łokciami. Ręce trzeba trzymać na kolanach. Opieranie się łokciami jest nie tylko niegrzeczne, lecz bywa również przyczyną wypadków przy stole – pociągnięcia obrusu w dół, przewracania naczyń i szturchania współbiesiadników. Również nogi trzeba utrzymać w odpowiedniej pozycji. Położyć stopy na podłodze, nie zakładać nogi na nogę ani nie zawijać nóg wokół krzesła. W niektórych krajach, np. w Japonii, siedzi się często na podłodze na specjalnych poduszkach. Odwiedzając kraj i mieszkańców, dobrze jest dostosować się do tego zwyczaju, siedzieć prosto, ze złączonymi nogami i nie narzekać na brak „normalnego” siedzenia.

  • Używanie sztućców

    Używanie sztućców

    Chociaż wydaje się, że jedzenie nożem i widelcem to jedna z podstawowych umiejętności, wiele osób nadal nie wie, jak poprawnie ich używać. W związku z tym warto zacząć od podstaw. Nóż trzyma się w prawej ręce, a widelec w lewej. Nie wolno przytrzymywać żadnego z nich u nasady, lecz nieco wyżej, dzięki czemu wygląda to elegancko oraz nie grozi pobrudzeniem siebie ani innych elementami potrawy. Istotna jest także zasada mówiąca, że sztućce, które już raz dotknęły jedzenia, nie mogą dotknąć obrusa, dlatego trzeba opierać je o brzegi talerza. W przypadku podania przez gospodarza ryb nie jada się ich dwoma widelcami, lecz widelcem i szerokim nożem, który nie jest jednak przeznaczony do krojenia potrawy, lecz do rozdzielania mięsa od ości.

  • Używanie rąk

    Nie wszystkie potrawy udaje się wygodnie jeść widelcem i nożem, jednak nie przy wszystkich wiadomo, czy można pozwolić sobie na używanie palców. W przypadku podania kurczaka z kością używanie palców jest wskazane, ponieważ ułatwia spożywanie posiłku. Również karczochy można jeść palcami, odrywając liść po liściu. Pokrojoną pizzę także można spożywać palcami i nie będzie uznawane to za niegrzeczne, choć jeśli jest ona bardzo gorąca, lepiej pomóc sobie nożem i widelcem. Warto pamiętać, że w niektórych krajach nie używa się znanych w Polsce sztućców aż tak często. W krajach azjatyckich przeważa posługiwanie się pałeczkami oraz łyżką. Widelcem jada się rzadko lub służy on jedynie do nakładania potraw na talerz, a nie do wkładania kęsów do ust.

  • Zwroty grzecznościowe

    Odruchowo po podaniu potraw biesiadnicy życzą sobie smacznego. Obecnie często ten zwrot uważa się za niegrzeczny, chociaż dopuszczalny, jeżeli używa go pani domu. Z tego powodu jeśli nie wiadomo, czy go użyć, lepiej powstrzymać się, jednak nie powinno się zapominać o podziękowaniu towarzyszom posiłku po jego skończeniu, prostym i miłym „dziękuję”.