Jakie są typowe objawy świerzbu?

Opiekun artykułu: kasiasopata
Advertising
Jakie są typowe objawy świerzbu?

Jakie są typowe objawy świerzbu?

Świerzb, podobnie jak wszawica kojarzy się z brudem oraz brakiem higieny osobistej. Jednak wbrew takiej opinii na obie choroby mogą zapaść ludzie żyjący w czystych warunkach oraz dbający o higienę osobistą. W przypadku świerzbu wynika to z faktu, że wywołują go pasożyty świerzbowca ludzkiego, które mogą pojawić się nawet u czyścioszków.

Advertising
Advertising
  • Uciążliwa wysypka

    Uciążliwa wysypka

    Świerzbowiec ludzki, żerując w organizmie, drąży kanaliki w ciepłych miejscach ciała, szczególnie pod pachami, w okolicy narządów intymnych, na podbrzuszu. Tam, gdzie żeruje oraz składa jaja, pozostawia również odchody, a te podrażniają skórę. Pojawia się na niej wysypka, czerwona i bardzo swędząca. Ze względu na swędzenie wysypka jest bardzo uciążliwa, a do tego budzi istotny dyskomfort, zwłaszcza gdy zajmuje coraz większą powierzchnię skóry. Pojawia się zazwyczaj po 3 – 4 tygodniach od zarażenia świerzbowcem i może mieć postać guzków i pęcherzyków.

  • Uporczywe swędzenie

    Swędzenie, które pojawia się razem z wysypką albo jeszcze przed nią, jest bardzo nieprzyjemne i nasila się w niektórych okolicznościach. Należy do nich gorąca kąpiel oraz noc, kiedy jest się szczelnie owiniętym kołdrą. Właśnie w takich sytuacjach pojawia się większa aktywność pasożyta.

  • Linie po zadrapaniach

    Linie po zadrapaniach

    Ze swędzeniem, które towarzyszy świądowi, bardzo trudno sobie poradzić. Chora osoba drapie się i nie jest w stanie tego opanować. Linie po zadrapaniach zwane są przeczosami. Nie jest to bez znaczenia, gdyż im więcej drapania oraz śladów po nim, tym większe prawdopodobieństwo, że świerzbowiec przeniesie się również na zdrową jeszcze skórę.

  • Czerwone krostki

    Czerwone krostki

    Typowe dla świerzbu są również czerwone krostki. Są niewielkie i pojawiają się zazwyczaj w konkretnych miejscach. Należą do nich przeguby rąk, skóra pomiędzy palcami dłoni, na pośladkach, brzuchu, pod pachami oraz w okolicach narządów płciowych. Wyraźnie odcinają się od otaczającej je skóry.

    Zaczerwienienia pojawiają się – w przypadku kobiet – wokół sutków. Trzeba jednak pamiętać, że świerzb nie dotyka twarzy, dlatego jeśli wypryski pojawiają się na niej, można mieć do czynienia z inną chorobą.

  • Leczenie świerzbu

    Leczenie świerzbu

    Świerzb bywa mylony z innymi chorobami lub niepoprawnie diagnozowany przez lekarzy rodzinnych. Z tego powodu trzeba od razu po rozpoznaniu niepokojących objawów udać się do dermatologa, który trafnie zdiagnozuje chorobę albo zleci odpowiednie badania. Kolejnym etapem są maści, którymi trzeba smarować całe ciało. Zawierają one substancję zwaną permetyną, która zwalcza świerzbowca. Dobrze sprawdza się również maść siarkowa.