Jakie są typowe objawy choroby Parkinsona?

Opiekun artykułu: dark
Advertising
Jakie są typowe objawy choroby Parkinsona?

Jakie są typowe objawy choroby Parkinsona?

Choroba Parkinsona – nazwana tak od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona, który opisał ją jako pierwszy w 1817 roku – atakuje ośrodkowy układ nerwowy. W przeważającej liczbie dotyczy mężczyzn, chociaż są również kobiety, które chorują na to schorzenie. Choroba dotyka głównie osoby zbliżające się do 60. roku życia, jednak aby doszło do jej prawidłowego zdiagnozowania, trzeba wiedzieć, jakie są jej pierwsze objawy.

Advertising
Advertising
  • Przyczyny choroby Parkinsona

    Przyczyny choroby Parkinsona

    Przyczyną powstania choroby Parkinsona jest obumieranie komórek nerwowych, które znajdują się w części mózgu zwanej istotą czarną. Dobrze funkcjonujące komórki w tym regionie przekazują sygnały do pozostałych części układu nerwowego, pozwalając mu odpowiednio funkcjonować. Impulsy z istoty czarnej dotyczą przede wszystkim prawidłowej pracy mięśni i funkcjonowania rąk oraz nóg. Jeżeli impulsy są wadliwe albo słabną, pojawia się drżenie i problemy z wykonywaniem nawet podstawowych ruchów, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby.

  • Niska sprawność

    Rozwój choroby powoduje, że spada sprawność fizyczna ciała. Dotyczy to przede wszystkim jednej strony ciała. Z dnia na dzień ruchy stają się trudniejsze, niezgrabne i znacznie wolniejsze, niż były dotychczas. Dodatkowo pojawia się niekomfortowe uczucie sztywności kończyn i problemy z wykonywaniem zadań, które wymagają precyzji, np. zapinaniem guzików albo wiązaniem sznurówek.

  • Drżenie mięśni

    Drżenie mięśni

    Chociaż drżenie rąk jest najbardziej kojarzone z chorobą Parkinsona, występuje zaledwie w 1/3 zdiagnozowanych przypadków. Drżenie kończyn nasila się przede wszystkim w trakcie spoczynku dłoni, są to ruchy mimowolne, nad którymi nie sposób zapanować. Zmniejszają się, a nawet czasowo zanikają, jeśli zaczyna się wykonywać rękoma jakieś ruchy.

  • Większe napięcie mięśni

    Większe napięcie mięśni

    Kolejnym objawem choroby jest zwiększone napięcie mięśni. Powoduje ono pochylanie się sylwetki, a to z kolei doprowadza do zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie oraz zmian w wyglądzie sylwetki. Napięcie prowadzi również do skurczów mięśni, które mogą stawać się bardzo bolesne.

  • Problemy z mową i umysłem

    Impulsy z istoty czarnej dotykają różnych mięśni, nie tylko kończyn. W związku z tym mogą pojawić się problemy w obrębie mięśni związanych z przełykaniem i narządem mowy. Dotyczy to przede wszystkim osób w zaawansowanym stadium choroby. Ich mowa staje się z czasem pozbawiona emocji, niewyraźna, cicha. Jednocześnie mogą wystąpić problemy z koncentracją i z pamięcią. Zgromadzone w mózgu dane nadal w nim są, jednak dostęp do nich jest znacznie utrudniony.

  • Problemy z równowagą

    Problemy z równowagą

    Z chorobą Parkinsona wiąże się również skłonność do upadków, wynikająca z zaburzeń równowagi. Ze względu na spowolnienie ruchów oraz przechylenie się sylwetki poprzez napięcie mięśni i zmiany w kręgosłupie trudno jest utrzymać stabilność.