Jakie są objawy astmy?

Opiekun artykułu: kakashipa
Advertising
Jakie są objawy astmy?

Jakie są objawy astmy?

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, której przyczyną jest stan zapalny. W efekcie dochodzi do kurczenia się mięśni dróg oddechowych i duszności. Skutkiem tego jest charakterystyczny świszczący oddech, poczucie ucisku w klatce piersiowej oraz kaszel. Atak astmy może być spowodowany kontaktem z alergenem (pyłki roślin, kurz, sierść kota, pleśń domowa), infekcją górnych dróg oddechowych, a także drażniącym zapachem, na przykład perfum. Silny atak astmy może doprowadzić do ustania czynności oddechowej i do śmierci. Ponieważ na astmę choruje coraz więcej osób, a zwłaszcza dzieci, ważne jest, by umieć rozpoznać objawy tej choroby.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Nie należy mylić poczucia ucisku w klatce piersiowej występującego w czasie ataku astmy z powodu trudności w wydychaniu powietrza z bólami w klatce piersiowej (na przykład bólami za mostkiem). Jeśli pojawia się ból, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

  • Typowy przebieg astmy

    Typowy przebieg astmy

    Typowe objawy astmy to duszności, poczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel i świszczący oddech. Nie występują one cały czas, na ogół pojawiają się w nocy i nad ranem. Dla astmy charakterystyczne są napady, które ustępują samoistnie albo po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. Skurcz oskrzeli w trakcie napadu utrudnia przepływ powietrza, utrudniony jest zwłaszcza wydech. Bardzo silny atak może prowadzić do bezdechu i niedotlenienia (charakterystyczne jest sinienie ust) i konieczna jest wtedy interwencja lekarska. Atak astmy może być spowodowany wieloma czynnikami, a częstotliwość ataków zależy od tego, czy choroba jest leczona. Może też występować astma, której jedynym objawem jest kaszel.

  • Co może wywołać atak?

    Co może wywołać atak?

    Atak astmy bardzo często następuje po wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeśli powietrze jest zimne i suche. Zaostrzenie objawów choroby może być także skutkiem infekcji dróg oddechowych. W bardzo wielu przypadkach astma ma tło uczuleniowe (jest to tak zwana astma atopowa). Typowe przyczyny uczuleń to pyłki roślin, roztocza, pleśń, karaluchy oraz sierść kota. Przyczyną ataku może być drażniący zapach (perfumy, dezodoranty w aerozolu), dym papierosowy, substancje chemiczne o ostrym zapachu (rozpuszczalniki, farby). Atak może być wywołany przez stres lub silne emocje. Czasem powodem ataku jest zażycie leków zawierających kwas acetylosalicylowy, na przykład aspiryny.

  • Kiedy trzeba wezwać lekarza?

    Kiedy atak astmy jest bardzo silny, należy wezwać lekarza. Jest to konieczne w sytuacji, gdy mimo podania leku rozkurczającego oskrzela nie następuje poprawa i duszności się nasilają. Zły stan chorego potwierdza narastająca senność, zawroty głowy, utrudnienia w komunikacji (ponieważ nie może oddychać, wypowiada jedynie pojedyncze słowa).

  • Diagnoza

    Diagnoza astmy nie jest prosta, gdyż jej objawy występują także w przypadku innych chorób i trzeba je odróżnić. Jeżeli objawy typu kaszel i świszczący oddech występowały już w przeszłości, a jednocześnie nasilają się pod wpływem wysiłku, infekcji czy obecności alergenów, można podejrzewać astmę. Astmie towarzyszą często inne schorzenia, najczęściej katar sienny i atopowe zapalenie skóry. Na astmę często chorują również osoby otyłe. W celu potwierdzenia diagnozy w przypadku astmy wykonuje się badanie spirometryczne.