Jakie mogą być skutki uboczne odchudzania?

Opiekun artykułu: vampir
Advertising
Jakie mogą być skutki uboczne odchudzania?

Jakie mogą być skutki uboczne odchudzania?

Odchudzanie czasem bywa koniecznością, czasami tylko modą i chęcią. Oczywiście szczupła, ładna sylwetka jest marzeniem wielu osób, jednak zanim podejmie się decyzję o stosowaniu diety lub przyjmowaniu środków wspomagających odchudzanie, warto wiedzieć, że utrata wagi ma nie tylko zalety, ale również wady. Pojawiają się one zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest nieprzemyślana lub zbyt radykalna i prowadzi do osłabienia całego ciała.

Advertising
Advertising
  • Utrata mięśni

    Utrata mięśni

    Chociaż wiele diet zachwala swoje działanie oraz wspaniałe efekty, nie zawsze jest to takie proste i nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Głodzenie się zamiast racjonalnej diety lub diety odrzucające wiele produktów to dla organizmu sygnał, żeby zacząć trawić zapas energetyczny zgromadzony w ciele. Nie zawsze jest to tłuszcz, którego odchudzający chce się pozbyć, często są to mięśnie. Zmniejszanie się masy mięśniowej powoduje, że ciało wygląda mało estetyczne i jest o wiele słabsze, co skutkuje problemem w wykonywaniu podstawowych czynności.

  • Brak witamin

    Brak witamin

    Wiele diet odchudzających opiera się przede wszystkim na ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów oraz zmniejszeniu różnorodności jadłospisu. W związku z tym organizm jest pozbawiony źródła witamin oraz składników mineralnych, które znajdują się w „tuczących”, według diety, produktach. Z tego powodu niektórych diet nie wolno stosować dłużej niż 1 – 2 tygodnie, gdyż prowadzi to do problemów związanych z niedoborem składników mineralnych. W czasie stosowania długiej diety należy włączyć do niej suplementy, które uzupełnią braki, jednak nie można ich stosować jako całkowitych zamienników owoców i warzyw.

  • Złe samopoczucie

    Złe samopoczucie

    Efektem diety powinno być pozbycie się zbędnej ilości kilogramów oraz odzyskanie dobrego samopoczucia dzięki ładnej sylwetce. Jeśli w trakcie odchudzania pojawia się zupełnie odmienny nastrój: drażliwość, smutek, nerwowość, niezadowolenie, senność, częste bóle głowy i zaburzenia koncentracji to znak, że dieta przesadnie wyniszcza organizm, zabierając mu składniki, które są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania.

  • Przesadne obciążenie ciała

    Przesadne obciążenie ciała

    Aktywność fizyczna jest zalecana przy każdej diecie odchudzające, jednak jeżeli wcześniej nie ćwiczyło się wcale, nie należy porywać się od razu na ciężki trening. Lepiej zaczynać powoli i bezpiecznie. W przeciwnym razie – dotyczy to głównie osób bardzo otyłych – znajdujące się w żyłach złogi tłuszczu zaczną przedostawać się do krwiobiegu, trując organizm i powodując częste bóle głowy.

  • Efekt jo-jo

    Najpopularniejszym skutkiem ubocznym odchudzania jest efekt jo-jo. Jeżeli dieta była jedną z diet „cud” lub polegała przede wszystkim na głodówce, po jej zakończeniu kilogramy zaczną wracać w większej ilości. Jest to efekt obaw organizmu, że dostawa żywności zostanie odcięta, więc musi on magazynować dodatkowe ilości tłuszczu.