Jak zrobić prosty makowiec bez zawijania?
Jak zrobić prosty makowiec bez zawijania?
Makowiec to ciasto, które w większości domów przygotowuje się tylko raz do roku, czyli na Święta Bożego Narodzenia. Niestety, dużej części gospodyń domowych to ciasto wydaje się zbyt trudne albo pracochłonne, a to ze względu na zawijanie rolady. Dlatego też coraz bardziej popularne stało się kupowanie kawałka makowca na święta w sklepach, a nie jego pieczenie. Jeśli jednak stronisz od kupnych wypieków, a jednocześnie nie masz ręki do zawijanych makowców, to ten przepis przyjdzie ci z pomocą. Możesz przygotować pyszny makowiec bez zawijania. Jest to proste i nie wymaga dużych umiejętności.
Przygotowanie kruchego ciasta
Podstawę naszego makowca będzie stanowiło kruche ciasto, a nie, jak to zazwyczaj bywa, drożdżowe. Zaczynamy przygotowanie makowca właśnie od tego elementu, gdyż zagniecione kruche ciasto musi odpocząć. Na stolnicę albo do dużej miski wsyp mąkę. Dodaj do niej cukier puder, żółtka i przemieszaj delikatnie. Potem dodaj jeszcze zimne masło (prosto z lodówki) posiekane w kostkę i bardzo szybko zacznij wszystko razem zagniatać. Ciasto kruche należy zagniatać tylko i wyłącznie do tego momentu, kiedy powstanie kulka, która zacznie odklejać ci się od rąk. Potem przestań gnieść. Zawiń powstałą kulkę w folię i wstaw do lodówki na około godzinę.
Wypełnianie formy
Formę na ciasto posmaruj dokładnie, ale delikatnie tłuszczem. Potem wyjmij ciasto z lodówki i odłóż z niego ¼. Pozostałą, większą część ciasta delikatnie rozwałkuj, a potem wyłóż nim formę i wypełnij jej dno dokładnie. Ponakłuwaj ciasto widelcem.
Masa makowa
Otwórz puszkę kupnej masy makowej i oceń, czy jest ona wystarczająco słodka i jest w niej dużo bakalii. Jeśli nie, możesz dodać trochę miodu, rodzynek, żurawiny czy orzechów. Wyłóż tak przygotowaną masę na kruche ciasto i rozprowadź ją równomiernie.
Plecionka
Teraz nadszedł czas na przygotowanie plecionki. Z mniejszej części ciasta, które ci pozostało, powycinaj paski (najpierw ciasto rozwałkuj), a potem ułóż z nich kratkę na wierzchu masy makowej.
Pieczenie
Tak przygotowane ciasto zapiekaj około 50 minut w temperaturze 175°C. Po upieczeniu wyjmij i poczekaj, aż wystygnie.
Dekorowanie
Kiedy makowiec wystygnie, zrób lukier z wody, cukru pudru oraz soku z cytryny. Polej nim cały wierzch ciasta, a na lukier posyp kandyzowaną skórkę pomarańczy. Smacznego!