Jak zmobilizować się do odchudzania?
Jak zmobilizować się do odchudzania?
Ciepłe, słoneczne, wiosenne dni sprawiają, że coraz częściej myśli się o odchudzaniu. Jednak warto przekuć myśli w czyn i zrzucić nadprogramowe kilogramy, które pojawiają się po zimowej diecie. Niestety, ze względu na to, że odchudzanie to również wyrzeczenia, trudno się zmobilizować do jego rozpoczęcia. Oto kilka sposobów, które mogą pomóc.
Odpowiednie przygotowanie
Są osoby, które potrafią zacząć dietę z dnia na dzień. Jednak jeżeli nie należy się do tej grupy, najlepiej zacząć walkę z wagą od odpowiedniego przygotowania. Punktem granicznym między dawnym jedzeniem a dietą może być zjedzenie ulubionej, kalorycznej potrawy – dania obiadowego lub deseru – z myślą, że jest to ostatni raz, póki nie zakończy się diety z sukcesem. Dzięki temu będzie się miało poczucie oficjalnie rozpoczętej diety, konieczność jej trzymania i brak niedosytu, że przed rozpoczęciem nie zjadło się tego, co się lubi.
Posprzątanie kuchni
Przed rozpoczęciem diety warto zrobić również porządek w kuchni. Nie chodzi tu o wytarcie półek ani pozmywanie talerzy. Należy zrobić jedzeniowe porządki, czyli pozbyć się wszystkich niezdrowych przekąsek oraz produktów, które nie są mile widziane na diecie. Jeżeli część z nich jest jeszcze dobra lub nieotwarta, można podarować je komuś, kto je z chęcią zje. Niezdrowe produkty i przekąski najlepiej zastąpić zdrowymi produktami, które będzie można podgryzać bez szkody dla wagi. W czasie diety każdy przynajmniej raz przeżywa kryzys. Żeby nie dać mu się i nie odejść od diety, lepiej sprawić, żeby nic w domu nie kusiło.
Cel diety
Zarówno na początku diety, jak również w czasie jej trwania należy pamiętać o celu, jaki przyświeca całej diecie. Mniejszy rozmiar ubrań, zdrowie, prezentowanie się zachwycająco w czasie spacerów po plaży, lepsze samopoczucie. Z tego powodu w chwilach załamania i chęci sięgnięcia po czekoladę warto przypomnieć sobie, po co jest dieta, jaki efekt ma przynieść, a wtedy łatwiej będzie trzymać się jej zasad.
Świętowanie sukcesów
Dobrze zaplanowana dieta pozwala w łatwy sposób określić, ile powinno się schudnąć w danym okresie. Każdy spadek kilogramów, zgodnie z przewidywaniami, warto świętować. Za każdy sukces można wręczać sobie nagrodę. Za małe, niewielkie, za większe, np. schudnięcie 5 kilogramów, większe, chociażby w postaci ubrań o mniejszym rozmiarze.
Rejestrowanie postępów
Bardzo motywujące do działania jest spisywanie własnych postępów. Wraz z rozpoczęciem diety warto przygotować ładny zeszyt, specjalnie na cele odchudzające, i w nim zapisać swoją wagę początkową, a następnie wszystkie kolejne spadki, sukcesy, a nawet błędy. Jeżeli na początku było ich więcej, z czasem będzie mniej i zadowolenie z własnego sukcesu będzie rosło tak samo szybko, jak waga będzie spadała. Notes można zachować na pamiątkę własnego samozaparcia.