Jak przyrządzić syrop z mniszka lekarskiego?

Opiekun artykułu: kanonier
Advertising
Jak przyrządzić syrop z mniszka lekarskiego?

Jak przyrządzić syrop z mniszka lekarskiego?

Przełom kwietnia i maja to idealny czas, żeby wykonać syrop z mniszka lekarskiego. Jest on przydatny do leczenia przeziębienia, lecz nie tylko. Warto przygotować go zawczasu, kiedy mniszek lekarski jest łatwo dostępny, dobrze rozwinięty i soczysty. Dzięki temu syrop będzie miał więcej zdrowotnych właściwości. Poniżej przedstawiamy prosty przepis na leczniczy specyfik.

Advertising
Advertising
  • Co jest potrzebne?

    Co jest potrzebne?

    Wykonanie syropu wymaga kilku składników. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:
    * 1 litr kwiatów mlecza,
    * 1 litr wody,
    * 1 kg cukru,
    * 2 cytryny.
    Przydatne będą również duży słoik oraz butelka albo kilka małych, do których można będzie przelać gotową miksturę.

  • Etap pierwszy

    Etap pierwszy

    Kwiaty mlecza najlepiej zebrać z miejsc oddalonych od dróg szybkiego ruchu oraz parkingów, które mogłyby zanieczyścić rośliny metalami ciężkimi.Po ich zebraniu można delikatnie opłukać je wodą, po czym przełożyć wszystkie do dużego garnka. Zalać zimną wodą, a następnie gotować przez 15 minut na dużym ogniu. Gdy ten czas upłynie, odstawić garnek z ognia i postawić go w chłodnym miejscu aż na 24 godziny.

  • Etap drugi

    Kiedy miną 24 godziny, specyfik kwiatowy przecedzić przez sitko, przelewając płyn do drugiego garnka. Cytryny przemyć wodą, po czym wycisnąć z nich sok – najlepiej przy pomocy wyciskarki do soków, dzięki czemu będzie go więcej. Uzyskany sok połączyć z miksturą z mniszka lekarskiego, po czym postawić garnek na niewielkim ogniu. Dodać cukier i zamieszać. Mieszanie należy powtarzać w trakcie gotowania, żeby cukier dobrze się wchłonął.

  • Etap trzeci

    Etap trzeci

    Specyfik powinien gotować się na średnim albo niewielkim ogniu do momentu zmiany konsystencji z płynnej w przypominającą płynny miód. Zajmuje to zazwyczaj 2 – 2,5 godziny.

  • Etap czwarty

    Etap czwarty

    Gdy specyfik zmieni się w miód, można przelać go do przygotowanych butelek albo słoiczków z nakrętkami. Jeżeli przygotuje się ozdobne naczynia, będzie można rozdawać syrop jako miły prezent dla bliskich.Najlepiej przechowywać go w chłodnym miejscu, żeby nie zepsuł się zbyt szybko. Termin ważności to 6 – 7 miesięcy.