Jak szybko opanować gwałtowne emocje?

Opiekun artykułu: kacperinio
Advertising
Jak szybko opanować gwałtowne emocje?

Jak szybko opanować gwałtowne emocje?

Każdy wie, że „w nerwach” łatwo powiedzieć za dużo i potem tego żałować. Są takie sytuacje, kiedy nie możemy sobie pozwolić na uzewnętrznienie tego, co czujemy. Nawymyślanie szefowi zakończyłoby pewnie twoją karierę w firmie, a jeśli powiesz teściowej, co naprawdę o niej myślisz, relacje rodzinne na tym zdecydowanie ucierpią. Tak więc czasem koniecznie trzeba się skutecznie opanować. Kilka prostych sposobów na to, jak to zrobić, opisujemy w tym artykule.

Advertising
Advertising
  • Kilka prostych tricków

    Kilka prostych tricków

    Najprostsze sposoby są czasami najlepsze. Wypróbuj je, może okażą się w twoim przypadku skuteczne. Gdy jesteś wściekły, ciśnienie rośnie, tętno przyspieszyło i masz ochotę wrzeszczeć, postaraj się powoli i głęboko oddychać. Wciągaj powietrze nosem, licząc do trzech, a wypuszczaj ustami. Wyobraź sobie, jak razem z nim wypuszczasz na zewnątrz czerwoną chmurę gniewu. Drugi prosty sposób to liczenie. Od jednego do dziesięciu, od jednego do stu, a gdy sytuacja jest naprawdę krytyczna – od stu do jednego. Jak to działa? Po prostu włączasz z powrotem swój mózg, z którym straciłeś kontakt, gdy byłeś we władzy emocji. Jeszcze jedna prosta metoda to wypicie szklanki wody, oczywiście powoli, nie jednym haustem. Pomaga też ściskanie specjalnej piłeczki. Jeśli nie możesz zrobić żadnej z tych rzeczy, bo jesteś za bardzo wściekły – wyjdź. Nie trzaskaj drzwiami, nie klnij i nie krzycz. Przejdź się kawałek szybkim krokiem, oddychając głęboko. Możesz wymachiwać rękami, jak przy marszu. Dasz upust nagromadzonej energii i jakoś poradzisz sobie z sytuacją.

  • Jak odreagować napięcie?

    Jak odreagować napięcie?

    Jeśli udało ci się opanować w sytuacji stresowej, to duży sukces. Twoje zadanie się jednak na tym nie kończy. W organizmie nagromadziły się hormony stresu i coś trzeba z tym zrobić, odreagować napięcie. Kumulujący się w organizmie stres jest bardzo szkodliwy, może wywołać groźne choroby i doprowadzić do zawału serca albo udaru. Do tego nie można dopuścić. Bardzo dobrze odreagowuje się napięcie w czasie aktywności fizycznej. Ćwicząc na siłowni albo jeżdżąc na rowerze, złagodzisz skutki nieprzyjemnego spięcia w pracy albo domowej kłótni. Świetnym sposobem łagodzenia napięć jest udany seks. Bardzo pomaga również śmiech – po prostu obejrzyj dobrą komedię i śmiej się bez zahamowań. Natomiast błędem jest sięganie w sytuacji napięcia po alkohol, to nie pomaga, a możesz sobie zaszkodzić albo się uzależnić.

  • Pamiętaj o relaksie

    Relaks może mieć różne formy, od treningu relaksacyjnego czy medytacji po kąpiele z olejkami zapachowymi i masaże. Elementem relaksującym jest także nocny sen, pod warunkiem że śpimy wystarczająco długo. Relaksując się, przygotowujemy swój organizm do znoszenia sytuacji stresowych. Gdy jesteśmy wypoczęci, łatwiej się nam opanować i nie dochodzi do wybuchu. Natomiast bardzo trudno poradzić sobie z emocjami, gdy jesteśmy przemęczeni i chronicznie niewyspani.

  • Bądź optymistą

    Drugi oprócz relaksu sposób na wzmocnienie swojej psychiki i przygotowanie jej do lepszego znoszenia napięć to dbanie o nastrój. Osobę pogodną i zadowoloną zdecydowanie trudniej wyprowadzić z równowagi. Staraj się przebywać w towarzystwie uśmiechniętych, miłych osób, unikaj tych, które zrzędzą i snują ponure przepowiednie. Nadawaj pozytywne znaczenie swoim doświadczeniom (najlepiej to przećwiczyć na pogodzie, zachwycaj się nawet jesienną chlapą). Nie zamartwiaj się o przyszłość, w ten sposób nie zmienisz jej na lepsze. Dużo radości dają nam zwierzęta domowe oraz dzieci, jeśli masz taką możliwość, poświęcaj im jak najwięcej czasu.