Jak skutecznie zmotywować się do pracy?

Opiekun artykułu: martajg
Advertising
Jak skutecznie zmotywować się do pracy?

Jak skutecznie zmotywować się do pracy?

Zdarzają się dni, kiedy pracuje się lekko i przyjemnie, a przede wszystkim z dużymi chęciami. Nie da się jednak ukryć, że zazwyczaj zmotywowanie się do wykonywania obowiązków jest trudne i pojawia się wiele pretekstów, żeby tego nie robić. Im dłużej się zwleka, im mniej ma się motywacji, tym trudniej wykonać pracę na czas, a także wykonać ją poprawnie.

Advertising
Advertising
  • Znajdź cel

    Znajdź cel

    O wiele łatwiej zacząć działanie, jeżeli ma się konkretny cel. W takiej sytuacji mózg zaczyna inaczej działać i postrzegać wykonywane obowiązki, wiedząc, że związane są one z realizacją konkretnego celu. Z tego powodu, niezależnie, czy jest to praca zawodowa, czy inna, dotycząca np. nauki, warto nastawić się na pewne osiągnięcie – dobre oceny, awans, premię. Gdy pomyśli się o którejś z tych rzeczy, łatwiej będzie zmotywować się do rozpoczęcia działania i jego konsekwentnego wykonywania aż do jego ukończenia.

  • Nie rozpraszaj się

    Nie rozpraszaj się

    W zmotywowaniu się do wykonywanych obowiązków największą przeszkodą jest to, co rozprasza. W dobie Internetu takich rzeczy jest wyjątkowo dużo, ponieważ większość osób daje się skusić na sprawdzenie jednej strony, poczty elektronicznej, portalu społecznościowego. Zazwyczaj nie kończy się na sprawdzeniu, co się dzieje w wirtualnym świecie i wróceniu do własnych zadań. Kilka minut zmienia się w więcej, a praca pozostaje nieruszona. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można z Internetu korzystać i sprawdzić pocztę, jednak ze względu na to, że wybija to z rytmu pracy i działania, lepiej ograniczyć to do jednego razu na godzinę, a najlepiej powstrzymać się całkowicie. W przypadku telefonu, jeśli nie jest on potrzebny do wykonywania obowiązków, najlepiej go wyłączyć, żeby nie rozpraszać się otrzymanymi wiadomościami i połączeniami oraz żeby samemu też ich nie wykonywać.

  • Metoda 5 minut

    Metoda 5 minut

    O wiele łatwiej zmotywować się do działania i pracować, jeżeli ma się świadomość, że wykonywana praca zajmie jedynie kilka minut. W związku z tym warto to, co trzeba wykonać, rozłożyć właśnie na takie części. Powiedzenie sobie: 5 minut i nie więcej, sprawia, że łatwiej zacząć, a skończyć można nawet później, niż się planowało. Po kilku minutach praca zazwyczaj wciąga, zwłaszcza że ma się przed sobą jej szybkie ukończenie. W efekcie coś, czemu dawało się 5 minut, jest wykonywane dłużej, a gdy już zacznie się to robić, często chce się doprowadzić to do końca. Praca przestaje być męcząca, zwłaszcza że jej rychłe ukończenie mobilizuje do dalszego działania.

  • Nagradzaj się

    Każdemu pracuje się lepiej i przyjemniej, jeśli wie, że czeka go nagroda. Z tego powodu podejmowane działania są szybciej wykonywane. Jednak nagroda na koniec, w dalekiej przyszłości nie jest dostatecznie mobilizująca. Dobrze jest nagradzać się także za fragmenty wykonanej pracy. Po kwadransie pracowania zjeść kawałek czekolady, zrobić sobie kawę lub podzielić swoje obowiązki na konkretne partie i po wykonaniu każdej partii odpowiednio się nagrodzić miłym drobiazgiem.