Jak przygotować rabatę warzywną?

Opiekun artykułu: bigmuta
Advertising
Jak przygotować rabatę warzywną?

Jak przygotować rabatę warzywną?

Ogród pełni na ogół nie tylko funkcję ozdobną, ale także użytkową. Piękne kwiaty, krzewy czy pnącza cieszą nasze oczy, ale chcemy mieć także własne owoce, zioła i oczywiście warzywa. Dlatego konieczne jest wygospodarowanie w ogrodzie miejsca na warzywnik. Może to być po prostu osobna część naszego ogrodu, gdzie wyrosną dorodne ogórki, pomidory czy marchewka. Bardzo ciekawym sposobem zaaranżowania warzywnika jest wykorzystanie rabat wysokich. Jak przygotować taką rabatę w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Planowanie warzywnika

    Planowanie warzywnika

    Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie wyrosły dorodne warzywa, trzeba odpowiednio zaplanować ogród warzywny. Rośliny wymagają odpowiedniego stanowiska (nasłonecznienia, temperatury, gleby), trzeba je pielęgnować i podlewać, a więc powinien być do nich wygodny dostęp. Trzeba pamiętać o miejscu na warzywa wieloletnie i zagospodarowaniu grządki po nowalijkach, a także o tym, które rośliny nie lubią swojego sąsiedztwa lub nie powinny być sadzone po sobie na tym samym miejscu.

  • Rabaty wysokie jako grządki warzywne

    Rabaty wysokie jako grządki warzywne

    Rabaty wysokie mają wiele zalet. Dzięki nim można bardzo precyzyjnie zagospodarować powierzchnię ogrodu, zachowując w nim ład i porządek. Taka rabata warzywna pełni także funkcję ozdobną, zwłaszcza jeśli oprócz warzyw rosną na niej kwiaty. Rośliny można sadzić tak, by tworzyły ciekawe wzory, a poza tym gęściej niż na tradycyjnych grządkach, dzięki czemu zbiory są większe.

  • Podwyższone rabaty warzywne w małym ogrodzie

    Podwyższone rabaty warzywne w małym ogrodzie

    Uprawa warzyw na podwyższonych rabatach jest szczególnie korzystna w małym ogrodzie, w którym nie ma miejsca na tradycyjny warzywnik. Rabaty mogą przylegać do ogrodzenia czy ściany budynku, a dzięki ich odpowiedniemu zaplanowaniu możemy stworzyć w ogrodzie różne zakątki, tak by pełnił on funkcje użytkowe, nie przestając być atrakcyjnym miejscem do rekreacji.

  • Zalety podwyższonych rabat

    Zalety podwyższonych rabat

    Podwyższone rabaty zapewniają oszczędność miejsca oraz porządek w ogrodzie, są też zazwyczaj bardzo ładne. Mają też wiele innych zalet. Pielęgnacja roślin na rabacie wysokiej jest zdecydowanie łatwiejsza, jest do nich lepszy dostęp i nie trzeba się nisko schylać. Poza tym na rabatach wysokich nie rozpleniają się tak szybko chwasty. Można także łatwo oddzielić od siebie rośliny o różnych wymaganiach glebowych, sadząc je po prostu na osobnych rabatach. Jeśli w naszym ogrodzie mamy kiepską ziemię, ten problem również rozwiązują rabaty wysokie. Gdy mamy psa, łatwiej nauczyć go omijania podwyższonej rabaty niż typowej grządki, dzięki czemu nie będzie niszczył zasadzonych warzyw.

  • Jak wykonać podwyższone rabaty warzywne?

    Jak wykonać podwyższone rabaty warzywne?

    Podwyższone rabaty na ogół mają wysokość 40 – 60 cm. Ich długość zależy od dostępnego miejsca oraz materiału, z którego wykonana jest rabata. Szerokość rabaty nie powinna przekraczać 120 cm, gdy można do niej podejść z dwóch stron, oraz 60 cm, gdy znajduje się przy ścianie budynku albo ogrodzeniu. Obrzeża na ogół wykonuje się z desek, palisad drewnianych, cegieł, betonowych bloczków, a nawet starych płyt chodnikowych ułożonych pionowo. Ścieżki pomiędzy grządkami powinny być wysypane żwirem lub korą, co wygląda estetycznie i zapobiega pojawianiu się chwastów. Można je także wybrukować.

  • O czym należy pamiętać?

    O czym należy pamiętać?

    Jeśli obrzeża rabaty wykonane są z desek, powinny one być odpowiedniej grubości, aby nie wyginały się pod naporem ziemi. Nie mogą także być zbyt długie, można je ewentualnie wzmocnić wspornikami (na przykład co metr). Konieczna jest także impregnacja drewna, przy czym impregnat nie może być toksyczny. Spód rabaty należy wyłożyć folią (koniecznie podziurkowaną, by było możliwe odprowadzanie wilgoci) albo geowłókniną. Położenie siatki zapobiegnie przedostawaniu się kretów na rabatę. Przed umieszczeniem na rabacie podłoża należy jeszcze przygotować warstwę drenażową (żwir, kamyki, keramzyt).