Jak pozbyć się przebarwień po pryszczach?
Jak pozbyć się przebarwień po pryszczach?
Pryszcze to nie tylko problem nastolatków, ponieważ borykają się z nimi również osoby po 20, a nawet 30 roku życia. Im więcej wyprysków lub im są większe, tym częściej mogą być przyczyną przebarwień. Przebarwienie to czerwony albo brązowy ślad pozostały po stanie zapalnym skóry. Część z takich plam mija samoistnie, jednak jest to długi proces, który warto wspomóc dodatkową kuracją, zwłaszcza jeśli pryszczy było dużo i skóra wygląda na nakrapianą.
Sok cytrynowy
Cytryna ma właściwości odbarwiające, co można wykorzystać z powodzeniem przy walce z ciemnymi plamami znajdującymi się na skórze. Aby wygodnie stosować cytrynę, najlepiej wycisnąć sok z 1 cytryny i zanurzyć w niej wacik, a następnie smarować miejsca z przebarwieniami. Lepiej wetrzeć więcej soku, po czym pozostawić go na skórze jak najdłużej bez zmywania, zwłaszcza jeśli nie planuje się wyjścia z domu. Jeżeli będzie chciało się wyjść, wówczas należy przemyć skórę, usuwając sok z cytryny. Jest to konieczne, ponieważ cytryna uwrażliwia ciało na działanie promieni słonecznych, co może powodować poparzenia lub pogłębienie się przebarwień.
Olejek z drzewa sandałowego
Żeby pozbyć się przebarwień po trądziku, a nawet drobnych, bladych piegów, warto stosować olejek z drzewa sandałowego. Można go stosować zarówno za dnia, zamiast kremu nawilżającego, albo nocą, ze względu na to, że w nocy kosmetyki podwajają skuteczność swojego działania. Jednak w przypadku stosowania na noc, najlepiej nałożyć go na przebarwione miejsce, a nie na całą twarz. Z olejku z drzewa sandałowego można przygotować również maseczkę, jednak wymaga to dolania do niego wody różanej. Zanim się to zrobi, dobrze jest nałożyć odrobinę wody na rękę i odczekać 15 minut, aby upewnić się, że nie dochodzi do reakcji alergicznej.
Rozjaśniający ogórek
Jednym z popularniejszych sposobów na rozjaśnianie przebarwień po pryszczach jest ogórek. W celu usuwania niechcianych plam można przygotować sok z ogórka i przecierać nim przebarwienia, pozostawiając na skórze, póki nie wychodzi się z domu. Można również przygotować ogórkową maseczkę ze startego ogórka. Starte na tarce warzywo nakłada się na całą powierzchnię twarzy, omijając oczy, i pozostawia na 15 minut. Żeby konsystencja była bardziej zbita i łatwiejsza do nakładania, do startego ogórka warto dodać 1 łyżkę jogurtu naturalnego. Po upłynięciu odpowiedniego czasu maseczkę zetrzeć gazą, a skórę przemyć letnią wodą.
Kwasy owocowe
Im więcej enzymów i kwasów owocowych posiadają owoce, tym lepiej nadają się do usuwania przebarwień po trądziku. Mają one zdolność rozjaśniania plam i wyrównywania kolorytu skóry. Do najskuteczniejszych owoców należą papaja oraz ananas. Z tego powodu popularna jest maseczka z ananasa. Można ją przygotować na dwa sposoby. Pierwszy zaleca rozgniecenie miąższu ananasowego na miazgę i nałożenie go na twarz na 20 minut, drugi sposób zaleca dodanie do miąższu 1 łyżki jogurtu naturalnego, nałożenie na twarz i również odczekanie 20 minut. W jednym i drugim przypadku ananas na twarzy aktywuje kwasy owocowe oraz enzymy usuwające przebarwienia.