Jak poprawnie wybrać rozmiar stanika?

Opiekun artykułu: bronx
Advertising
Jak poprawnie wybrać rozmiar stanika?

Jak poprawnie wybrać rozmiar stanika?

Dobrze dobrany stanik to nie tylko wygoda i komfort codziennego ubrania, ale również zdrowie. Źle dobrany biustonosz bywa powodem bólu piersi, nadmiernego ucisku na znajdujące się w nich naczynia krwionośne, a nawet prowadzi do poważniejszych schorzeń. Niestety, statystyki podają, że wiele kobiet nosi niedobrze dobraną bieliznę, ponieważ nie zna zasad prawidłowego mierzenia swojego rozmiaru.

Advertising
Advertising
  • Obwód pod biustem

    Obwód pod biustem

    Błędne jest przekonanie, że ciężar piersi powinien być unoszony i oparty na ramiączkach stanika. Biust powinien oprzeć się wygodnie i dokładnie na obwodzie stanika. Dobre zmierzenie obwodu pod biustem ułatwi kupienie odpowiedniego stanika. Mierzenia należy dokonać metrem krawieckim. Kładzie się go prosto tuż pod biustem i zaciska wokół ciała, mocno, ale bez sprawiania sobie bólu, wystarczy, że metr będzie dobrze zaciśnięty i nie luźny. Otrzymaną liczbę, np. 84, należy zaokrąglić. Otrzymuje się rozmiar 80, chociaż i to nie jest ostatecznym rozmiarem dla przyszłego stanika, ponieważ osoby mające 80 centymetrów pod biustem powinny zaniżyć go jeszcze do 75 – dotyczy to każdej uzyskanej liczby. Dopiero wtedy stanik będzie nie tylko dobrze leżał, ale jednocześnie mocno podtrzyma biust, zarówno mały, jak i duży.

  • Odpowiednia miseczka

    Odpowiednia miseczka

    Poza obwodem pod biustem istotna jest także miseczka stanika. Aby dobrze je wybrać, należy odpowiednio się zmierzyć, również metrem krawieckim. Tym razem nie trzeba się ściskać, wystarczy ułożyć metr luźniej na biuście, opierając go na najdalej wysuniętym punkcie piersi, czyli na brodawkach. Ze względu na to, że nie każda kobieta posiada bardzo jędrne piersi, pomiar można wykonać również w staniku, pamiętając, aby nie był to stanik spłaszczający. Porównując wynik z mierzenia w staniku oraz bez niego, należy wybrać ten większy, a następnie skorzystać z tabeli pomiarów i odnaleźć swój rozmiar dostosowany do obwodu oraz rozmiaru miseczki. Przeglądając tabelę rozmiarów, wybiera się swój rozmiar pod biustem, a następnie miseczkę, która jest zapisywana symbolem od A do G, choć występują również większe rozmiary. Rozmiar obwodu i miseczki są ze sobą powiązane i warto o tym pamiętać.

  • Przymierzanie stanika

    Przymierzanie stanika

    Niewiele osób lubi etap przymierzania stanika, przez co bywa on lekceważony lub w pośpiechu bierze się pierwszy stanik, który „jakoś” leży. Jest to jedną z przyczyn późniejszej niewygody. Przymierzając stanik lub staniki, należy poświęcić im odpowiednio dużo czasu i robić to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim trzeba zapiąć stanik na najluźniejszą haftkę – można zrobić to w lekkim pochyleniu – pierwsza haftka pozwoli ocenić, czy stanik będzie dobrze obejmował ciało. Wszystkie inne są zapasem na czas, gdy ubranie będzie już trochę rozciągnięte. Poza tym konieczne jest zwrócenie uwagi, czy fiszbiny nie wbijają się w piersi w żadnym miejscu ani czy ramiączka nie wbijają się w ciało. Dla upewnienia się, że stanik będzie wygodny, warto wykonać kilka gwałtownych ruchów, żeby upewnić się, że piersi nie wyskakują z miseczek.

  • Właściwe ułożenie stanika

    Właściwe ułożenie stanika

    Dobrze leżący stanik musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim tył stanika nie unosi się ani nie opada w dół, piersi są dobrze umieszczone w miseczkach, nie wypadają z nich ani nie wystają z nich żadne fragmenty ciała. Stanik stabilnie ściska obwód pod piersiami, ale nie powoduje bólu ani nie zostawia śladów na ciele po jego ściągnięciu. Podobnie zachowują się ramiączka. Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby nie one miały cały ciężar piersi na sobie. Będzie to nie tylko niewygodne, ale może przyczynić się do bólu kręgosłupa, zwłaszcza jeżeli piersi są większe. Dzięki stosowaniu tych prostych zasad noszenie stanika będzie przyjemnością.