Jak pokonać ataki paniki?
Jak pokonać ataki paniki?
Czujesz, jak strach podchodzi ci do gardła, wilgotnieją dłonie, po plecach chodzą ciarki? Zaczynasz być przerażona, jeszcze chwila, a będziesz uciekać z krzykiem, podczas gdy inni ludzie całkiem spokojnie oddają się swoim zajęciom? Tak się zdarza, gdy jesteśmy przepracowani, przemęczeni, od długiego czasu zestresowani. W jaki sposób poradzić sobie z napadami paniki? Jak im przeciwdziałać? Poniżej kilka sprawdzonych metod.
Atak paniki wiąże się z błędnymi sygnałami przyjmowanymi przez twój mózg i można temu przeciwdziałać. Nie poddawaj się strachowi. Jeśli potrzebujesz, zgłoś się do psychoterapeuty lub skorzystaj z technik relaksacyjnych.
Oddychaj
Nie poddawaj się uczuciu paniki, za wszelką cenę postaraj się zachować spokój. Gdy czujesz, że masz trudności, złóż ręce w trąbkę i staraj się przez nie wdychać powietrze, by wyrównać oddech. W twoim mózgu po prostu uruchomił się proces hiperwentylacji i pochłaniasz zbyt duże ilości tlenu.Wyprostuj się, zatrzymaj. Pozwól, by poziom tlenu się wyrównał, a twój oddech wrócił do normy.
Zdrowe życie
Przeanalizuj swój styl życia. Być może należy ograniczyć sytuacje, w których wydziela ci się dużo adrenaliny, na co dzień przydaje się zazwyczaj więcej spokoju. Ogranicz spożycie alkoholu, nie pal papierosów, zapewnij sobie dostatecznie dużą dawkę snu. Organizm zdrowy i wypoczęty nie ulega łatwo strachowi, niepewności i uczuciu paniki. Zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa.
Porozmawiaj ze znajomym
Jeśli uczucie strachu i lęku towarzyszy ci na co dzień, porozmawiaj o tym z kimś. Może to być osoba z rodziny lub koleżanka w biurze. Wiele osób ma podobne problemy, tylko o nich nie mówi. Wspólnie znacznie łatwiej rozwiązywać takie sprawy. Postaraj się otworzyć na innych ludzi i zmienić styl życia.
Biernie przeżywaj emocje
Nie próbuj walczyć z uczuciem strachu czy paniki, staraj się je opanować i zracjonalizować. Walka je tylko spotęguje. Unikaj sytuacji, w których zaczynasz się bać, a gdy je ograniczysz, ataki paniki staną się rzadsze. Jeśli kogoś uprzedzisz, że na przykład boisz się jechać windą albo przebywać w ogromnym tłumie ludzi, na pewno wesprze cię psychicznie, gdy znajdziecie się w takiej sytuacji.
Techniki relaksacyjne
Poznaj techniki relaksacyjne, które pozwolą ci skuteczniej opanowywać emocje. Medytacja uczy pracy z oddechem i pozbywania się negatywnych emocji. Staraj się wyciszyć, zapisz się na jogę, poszukaj spokoju w sobie i w swoim otoczeniu. Siadaj w ciszy i wyrównuj oddech. Poznaj różne rodzaje mantr, które pomagają odnaleźć wewnętrzny spokój. Nie jesteś sama ze swoim problemem, ludzie od dawna szukają sposobu na spokój i harmonię.
Terapia
Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i nie warto machać ręką, mówiąc, że to minie. Jeśli nie znajdziesz sposobu na wyciszenie, to strach sam nie odejdzie. Skoro potrzebujesz pomocy, poszukaj jej u profesjonalisty. Psychoterapia jest teraz coraz popularniejsza, jest nawet trendy. Terapeuta pomoże ci znaleźć odpowiedni sposób na wyciszenie.