Jak pisać ciekawe opowiadania?
Jak pisać ciekawe opowiadania?
Ludzie zawsze uwielbiali opowieści. Są one nawet starsze niż pismo. Do dziś nie zanikła sztuka opowiadania – a nawet, dzięki nowemu medium, jakim jest Internet – rozkwita dzięki blogom i wpisom na portalach społecznościowych. Chcesz, by chętnie czytano twoje opowieści? Wystarczy przyswoić kilka prostych zasad, a czytelnicy już zawsze pozostaną ci wierni. A poza tym łatwiej poradzisz sobie ze szkolną pracą domową.
O czym można napisać opowiadanie?
W zasadzie – o wszystkim, o ile tylko na danej dziedzinie się znasz. Jeśli nie znosisz historii, nie porywaj się raczej na opowieść dziejącą się w głębokim średniowieczu. Temat powinien być bliski autorowi. Możesz wykorzystać swoje doświadczenia, po prostu opisując to, co przeżyłeś, albo uruchomić wyobraźnię i stworzyć całkiem nowy świat.
Zanim napiszesz pierwsze zdanie
Zanim sięgniesz po kartkę papieru (lub otworzysz nowy plik w edytorze tekstu) i zapiszesz pierwsze zdanie swojego wymarzonego opowiadania, musisz wykonać sporo pracy.
Najpierw musisz zdecydować, gdzie i kiedy toczyć się będzie akcja opowiadania, co się wydarzy i kto ma w tych wydarzeniach uczestniczyć (bohaterowie).
Z użyciem dialogu czy bez?
Druga decyzja dotyczy dialogów. Jeśli chcesz je wprowadzić do swojego tekstu, zapoznaj się z zasadami interpunkcji. Wystarczy przekartkować dowolną powieść lub opowiadanie i przyjrzeć się zapisowi wypowiedzi bohaterów. Zwróć uwagę na stosowane znaki interpunkcyjne (myślniki, kropki) oraz wielkie i małe litery.
Wybór narratora
Kolejna decyzja dotyczy narratora. Może on wypowiadać się w trzeciej osobie, wtedy jest obiektywną osobą patrzącą na wydarzenia z zewnątrz, po prostu je relacjonującą. Możesz jednak zdecydować, że opowiadać będzie ktoś uczestniczący w tej historii, wtedy narrator wypowiada się w pierwszej osobie. Uczestnik zdarzeń jest w nie zaangażowany, komentuje, ocenia, przeżywa emocje – opowiadanie staje się dzięki temu żywe, barwne.
Tworzenie opowiadania krok po kroku
Koncepcja jest gotowa. Czy można zatem przystąpić do pracy? Można oczywiście, ale warto przedtem dopracować jeszcze kilka spraw. Spróbuj stworzyć (w postaci opisu lub lepiej rysunku) mapę świata, który będziesz opisywał. Dzięki temu doprecyzujesz szczegóły i unikniesz błędów. Wynotuj bohaterów i podstawowe informacje o nich (żeby w ciągu rozwoju wydarzeń nie zmienili nagle swojego charakteru albo wyglądu), zaznacz relacje między nimi. A na koniec – przygotuj dokładny plan wydarzeń. W czasie pracy nad opowiadaniem będziesz mógł go zmieniać i udoskonalać, ale nie pogubisz się w szczegółach.
Jeżeli twoim zadaniem jest napisanie opowiadania odtwórczego, te same czynności wstępne bardzo pomogą ci w pracy.
O czym warto pamiętać?
Pisząc opowiadanie, zwracaj uwagę na formy czasownika (ponieważ opowiadanie relacjonuje zdarzenia, będzie ich w twoim tekście bardzo dużo). Po pierwsze, pisz albo w pierwszej, albo w trzeciej osobie. Po drugie, nie zmieniaj przypadkowo czasu z teraźniejszego na przeszły. Jeśli zmieniasz formę czasu, powinno to być przez ciebie zamierzone (zdanie w czasie teraźniejszym lub przyszłym może ożywić narrację).
Jak zainteresować czytelnika?
Warto zadbać o zainteresowanie czytelnika. Można na przykład przerwać opowieść o jakimś wydarzeniu w dramatycznym momencie i przejść do zupełnie innej sprawy (w opowiadaniu można to zrobić, bo jego kompozycja jest dość luźna). Nigdy też we wstępie nie ujawniaj wszystkich informacji o bohaterach, nieco tajemniczości zawsze się przyda. Dobrze sprawdzi się również zaskakująca pointa w zakończeniu opowiadania.