Jak nauczyć się języka obcego na własną rękę?

Opiekun artykułu: olkakomorowska
Advertising
Jak nauczyć się języka obcego na własną rękę?

Jak nauczyć się języka obcego na własną rękę?

Nauka języka obcego jest procesem długim i zazwyczaj kosztownym, jeśli korzysta się z pomocy korepetytora lub szkoły językowej. Koszt jednego roku nauki potrafi wynieść naprawdę sporo, a na dodatek uwaga nauczyciela podzielona jest na kilka osób w grupie i nie zawsze potrafimy się dostosować do zbyt wolnego lub zbyt szybkiego dla nas tempa. Jeśli masz choć trochę zdolności językowych albo bardzo dużo motywacji, możesz spróbować nauczyć się języka obcego samodzielnie, w domu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Pamiętaj, że w nauce języka obcego najważniejsze są cierpliwość, regularność oraz wytrwałość. Musisz codziennie powtarzać sobie partię materiału, którego się już nauczyłeś, aż ją bardzo dobrze zapamiętasz.

  • Podręcznik

    Podręcznik

    Jeśli postanowiłeś uczyć się w domu na własną rękę, to i tak nie unikniesz kosztów, ale będą one nieporównywalnie mniejsze od tych związanych z korepetycjami czy kursami. Musisz bowiem zaopatrzyć się w dobry podręcznik do samodzielnej nauki języka. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących osób, gdyż książka jasno wyjaśni ci wszystkie podstawy gramatyki. Zyskasz dzięki temu językowe fundamenty, które pozwolą ci na dalszą edukację.

  • Fiszki

    Fiszki

    Nie ma lepszego sposobu na naukę słownictwa oraz idiomów od fiszek. Fiszki to małe karteczki, na których z jednej strony napisane jest słowo w języku obcym, z drugiej zaś jego tłumaczenie w języku rodzimym kursanta. Możesz fiszki kupić lub przygotować samodzielnie. Dobrym pomysłem jest również przyklejanie karteczek z obcojęzycznymi nazwami na domowe wyposażenie, np. na szafkę, lodówkę, łóżko, drzwi, lustro, itd.

  • Rozrywka

    Rozrywka

    Od dzisiaj zamień swoją polskojęzyczną rozrywkę na rozrywkę obcojęzyczną. Jeśli chcesz nauczyć się swojego wymarzonego języka, musisz z nim jak najczęściej obcować, dlatego zamiast polskiej stacji radiowej włącz zagraniczną. Staraj się czytać choć najprostsze teksty. Niektóre wydawnictwa mają w swojej ofercie specjalnie uproszczone językowo powieści, dzięki którym możesz przeczytać zagraniczne klasyki, nawet jeśli jesteś dopiero na początku swojej edukacyjnej drogi (np. Penguin Books). Oglądając filmy oraz seriale, koniecznie zamień lektora na napisy – w ten sposób osłuchasz się z potocznym językiem.

  • Nie bój się mówić

    Nie bój się mówić

    W nauce języka obcego, zwłaszcza tej samodzielnej, bardzo ważne jest przyzwyczajanie do swobodnego mówienia. Najlepiej, gdybyś znalazł sobie osobę, która zna ten język lepiej od ciebie i stanie się twoim partnerem do rozmów. Możesz także poszukać internetowego kontaktu z native speakerem. Wiele osób wymienia się swoimi doświadczeniami oraz umiejętnościami. Ty możesz uczyć tę osobę polskiego, a ona ciebie swojego rodzimego języka.

  • Strony internetowe

    Internet to cenne źródło informacji i wiedzy, dlatego warto również z niego korzystać podczas nauki języka. Jest wiele edukacyjnych stron, które mogą nam pomóc. Masz do dyspozycji memrise.com, duoingo.com czy też 1-language.com. Powodzenia!