Od kiedy zacząć z dzieckiem naukę języka obcego?
Od kiedy zacząć z dzieckiem naukę języka obcego?
Im wcześniej, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ już najmłodsze niemowlęta, które podczas swojego rozwoju mają możliwość słyszenia dwóch języków, po pewnym czasie obydwa świetnie rozumieją. Efekty u takich maluchów, które podczas kontaktów i zabawy z dorosłą osobą mają możliwość słyszeć tzw. „obcy język”, są niesamowicie zadowalające. Zasób słów takiego dziecka jest porównywalny z osobą, która ma 1 – 2 letnią styczność edukacyjną z innym językiem. Tak dobry wpływ na to mają pozytywne emocje dziecka, które nie „uczy się”, lecz doświadcza. I nic nie stoi na przeszkodzie, by malutki poliglota mógł doświadczać kilku języków w swoich najmłodszych latach.
Prawidłowe wzorce
Aby u naszego maluszka nie istniała bariera pomiędzy ojczystym a innym językiem, są mu potrzebne prawidłowe wzorce. Są nimi prawidłowa wymowa słów w obcym języku przez dorosłych, słuchanie piosenek, wierszyków, a nawet oglądanie bajek obcojęzycznych. Przyswajanie nowych słówek odbywa się w naturalny sposób, a dziecko wraz z rozwojem rozszerza ich zasób. Przy tej okazji warto napomnieć, że znana metoda Helen Doron przyjmuje, że najlepszy wiek do rozpoczęcia przygody z językiem angielskim to już 3 miesiąc życia dziecka. Na dobry początek najlepsze są edukacyjne, interaktywne zabawki, które podają nazwy przedmiotów czy zwierząt w języku polskim i angielskim.
Trochę później
Od 1 roku życia można z powodzeniem zacząć głębszą naukę. Poza tym, że maluch ma świetną okazję do przyswojenia języka obcego, od najmłodszych lat wyrabia w sobie nawyk uczenia się, który przydaje mu się w przyszłości. W księgarniach dostępnych jest wiele publikacji stworzonych z myślą o najmłodszych, których języka obcego mogą w domu uczyć rodzice. Bogato ilustrowane książeczki sprawiają, że maluchy chętnie zasiadają do nauki w formie zabawy.
Nauka języka przez zabawę
Tylko dzięki tej metodzie najmłodsze dzieci są w stanie się uczyć. Jest to ponadto jedna z tych form nauki, które przynoszą ogromne korzyści. Dzieci pochłonięte zabawą lepiej zapamiętują słowa i zwroty w obcym języku, by dopiero z czasem w szkole dowiedzieć się o gramatyce. Powtarzane każdego dnia pozwalają po czasie stwierdzić, że to nie obcy język, lecz po prostu drugi.
Wytrwałość
Jako rodzic musisz mieć pełną świadomość tego, że rozpoczynając z dzieckiem naukę obcego języka, musisz być systematyczny. Raz w tygodniu nie wystarczy. By Twój maluch mógł skorzystać z łatwości przyswajania słówek i zwrotów w swoim młodym wieku, musisz wykazać się dużą wytrwałością i konsekwentnym dążeniem do celu.