Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Opiekun artykułu: dominika
Advertising
Jak nauczyć dziecko języka obcego?

Jak nauczyć dziecko języka obcego?

W dzisiejszych czasach oraz przy wymogach dzisiejszego rynku pracy dobra znajomość chociaż jednego języka obcego to naprawdę absolutna podstawa. Prawie wszędzie wymagana jest umiejętność posługiwania się angielskim czy niemieckim, a już na pewno otwiera to drzwi do lepiej płatnej pracy. Dlatego też warto zatroszczyć się o edukację dziecka w tym zakresie już od maleńkości. Należy jednak pamiętać, iż dziecko wymaga zupełnie innego podejścia niż nastolatek czy osoba dorosła. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak nauczyć swojego brzdąca języka obcego, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Advertising
Advertising
  • Kiedy należy zacząć uczyć dziecko języka obcego?

    Co rusz pojawiają się informacje o dziecku, które okazało się być geniuszem przyswajającym wiedzę na o wiele wyższym poziomie niż jego rówieśnicy. Wielu rodziców chciałoby, aby ich dziecko okazało się właśnie takim geniuszem lub żeby chociaż szybciej niż inne szkraby rozpoczęło naukę czytania, liczenia oraz języka obcego. Należy jednak pamiętać, iż okres do 6 – 7 roku życia powinien być raczej naznaczony dla dziecka zabawą lub nauką poprzez zabawę. Nie da się zmienić pewnych wrodzonych predyspozycji dziecka ani też zaprogramować mu dobrej przyszłości poprzez zmuszanie do szybszego przyswajania wiedzy. Dlatego też najlepiej, gdyby dziecko rozpoczęło naukę języka obcego dopiero około 4 – 6 roku. To doskonały moment, gdyż będzie miało jeszcze bardzo dużo czasu, aby opanować znajomość języka na zaawansowanym poziomie. Natomiast jeśli chcesz, to możesz już wcześniej oswajać dziecko z brzmieniem angielskiego, hiszpańskiego czy norweskiego. Pamiętaj jednak, iż w tych pierwszych latach najważniejsze jest nauczenie go rodzimego języka.

  • Kto powinien uczyć dziecko?

    Języka obcego mogą uczyć dziecko oczywiście rodzice. Jest tylko jeden warunek – muszą ten język bardzo dobrze znać, swobodnie się nim posługiwać i nie robić poważnych błędów w wymowie. To bardzo istotne, jeśli zależy ci na tym, aby twoja pociecha rzeczywiście przyswoiła dany język. Rzecz jasna, wy jako rodzice znający język tylko na średnim poziomie, możecie w domu z dzieckiem powtarzać materiał przerobiony na zajęciach w szkole językowej czy w przedszkolu. Najlepiej jednak, aby taką naukę brzdąc pobierał od osób, które mają odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności. Powstaje coraz więcej szkół dwujęzycznych, a także szkółek językowych przeznaczonych tylko i wyłącznie dla maluchów.

  • Obrazki

    Obrazki

    Dzieciom podczas nauki języka trzeba pewne rzeczy wizualizować, a nie podchodzić do nich abstrakcyjnie. Dlatego też, jeśli będziesz uczyć je takich słów, jak jabłko czy krzesło, to warto te przedmioty za każdym razem wskazywać. Dzięki temu dzieci dużo szybciej utrwalą sobie słownictwo. Możesz także wykorzystywać karty z ilustracjami oraz słowem w języku angielskim – coś w rodzaju obrazkowych fiszek.

  • Gry i zabawy

    Gry i zabawy

    Należy pamiętać o tym, iż dzieci nie mogą traktować nauki języka obcego jako nudnego i przykrego obowiązku, a jako zabawę. Dlatego też warto zainwestować w planszowe gry edukacyjne. Podczas gry dzieci będą oswajać się z językiem angielskim, ale ani na chwilę nie przestaną myśleć, że tylko się bawią. Możesz także puszczać dzieciom obcojęzyczne piosenki-rymowanki. Podczas ich śpiewania dzieci będą wskazywać części ciała, kolory, inne osoby czy przedmioty. Taką popularną rymowanką jest „Head and shoulders, knees and toes”. Wiele, wiele innych znajdziesz na polskich stronach internetowych. Maluchy uwielbiają zabawę poprzez śpiew oraz ruch.

  • Ile powinna trwać lekcja?

    Ile powinna trwać lekcja?

    Pamiętaj, że małe dzieci nie dość, że szybką się męczą, to jeszcze nie potrafią być długo na czymś skoncentrowane. Dlatego też postaraj się, aby lekcja nie była dla nich męcząca oraz aby nie trwała zbyt długo. Jeśli wozisz dzieci do szkoły językowej, to nauczyciel z pewnością wie, kiedy trzeba zrobić przerwę albo jak zainteresować dziecko. W domu natomiast postaraj się kilka razy w tygodniu przeprowadzić półgodzinną „lekcję-zabawę”.