Jak odnowić krzesła tapicerowane?

Opiekun artykułu: mamasw
Advertising
Jak odnowić krzesła tapicerowane?

Jak odnowić krzesła tapicerowane?

Stare, wysłużone tapicerowane krzesła często trafiają po prostu na śmietnik. Tymczasem nie trzeba wiele, by je odnowić i całkowicie zmienić ich wygląd. To nie tylko oszczędność – mamy szansę stworzyć coś naprawdę niepowtarzalnego. Tak więc jeśli krzesła nie są uszkodzone, a jedynie zniszczone, warto dać im drugie życie. Jak odnowić krzesła tapicerowane, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Przygotowanie

    Zanim przystąpimy do pracy, należy starannie obejrzeć krzesła i sprawdzić, czy jakieś elementy nie wymagają naprawy. Trzeba ustalić, w jakim stanie są drewniane elementy. Jeśli nie są zniszczone, wystarczy je oczyścić. Jeśli jednak wymagają renowacji, powinniśmy zaopatrzyć się w papier ścierny, bejcę, lakier lub farbę do drewna oraz przybory do malowania. Należy także wymierzyć, ile potrzeba materiału na obicie krzeseł (uwzględniamy rozmiar siedziska powiększony o zakładkę do umocowania materiału na spodzie krzesła). Warto nabyć także zszywacz tapicerski do mocowania tkaniny oraz gąbkę tapicerską.

  • Czynności wstępne

    Zanim przystąpimy do renowacji, trzeba krzesła do niej przygotować. Należy zdemontować siedziska krzeseł, odkręcając je. Śruby warto obejrzeć. Jeśli są zardzewiałe, trzeba je oczyścić i zabezpieczyć na przyszłość. Doskonałym odrdzewiaczem jest coca-cola, a natłuścić można nawet olejem jadalnym. Po tych zabiegach należy je położyć na papierowym ręczniku, by obeschły. Stelaż krzesła należy starannie odkurzyć.

  • Przygotowanie drewnianych elementów do malowania

    Przygotowanie drewnianych elementów do malowania wymaga staranności i cierpliwości, gdyż od dokładnego wykonania tej pracy zależy efekt renowacji. Usuwamy stare, porysowane powłoki lakieru papierem ściernym i polerujemy, by powierzchnia była gładka. Na koniec należy te elementy starannie odkurzyć.

  • Malowanie

    Malowanie

    Drewniane elementy możemy pomalować farbą do drewna w jakimś ciekawym kolorze, wykorzystać barwny lakier albo zabejcować. Jeśli drewno jest równe i ma ładny pokrój, można je pokryć lakierem bezbarwnym. Malować należy pędzlem o rozmiarze dobranym do odnawianych elementów. Malujemy dwukrotnie, za drugim razem zmieniając kierunek, aby równo pokryć powierzchnię. Nie należy nabierać na pędzel za dużo farby czy lakieru, by nie powstały zacieki, ani kryć zbyt grubą warstwą. Tego typu elementy najlepiej jest malować pistoletem, więc jeśli jest taka możliwość, lepiej posłużyć się tą techniką.

  • Wymieniamy pokrycie

    Wymieniamy pokrycie

    Usuwamy gwoździe tapicerskie albo zszywki (pomocne będą odpowiednie cęgi oraz śrubokręt) i zdejmujemy stare pokrycie. Wymieniamy gąbkę tapicerską na nową albo dodajemy gąbkę, gdy krzesła były zbyt twarde. Następnie nakładamy nowy materiał, wcześniej odpowiednio przycięty, i mocujemy go za pomocą zszywacza, zawsze zaczynając od środka danego boku. Trzeba pamiętać, by materiał odpowiednio naciągnąć, tak by na tkaninie nie powstały zakładki. Trzeba także przed umocowaniem sprawdzić, czy wzór jest ułożony we właściwym kierunku.