Jak pielęgnować wrzosowisko w ogrodzie?

Opiekun artykułu: emis
Advertising
Jak pielęgnować wrzosowisko w ogrodzie?

Jak pielęgnować wrzosowisko w ogrodzie?

Wrzosowisko może być jednym z najpiękniejszych miejsc w naszym ogrodzie. Szczególnie na jesieni przyciąga wzrok bogactwem barw. Choć wygląda naturalnie i przypomina leśną polanę, aby ładnie się prezentowało, wymaga właściwej pielęgnacji. Jak dbać o wrzosowisko w ogrodzie, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
  • Jak założyć wrzosowisko?

    Jak założyć wrzosowisko?

    Aby jesienią cieszyć oczy bogactwem barw wrzosowiska, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca, gdzie posadzi się wrzosy i wrzośce. Najlepsze jest stanowisko słoneczne. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, o odczynie kwaśnym. Jeśli w ogrodzie nie ma takich warunków, trzeba podłoże odpowiednio przygotować, na przykład przekopując grunt i dodając do niego torfu, piasku oraz kompostowanej kory. Wrzosowisko będzie się ładnie prezentować zwłaszcza na rabacie wysokiej.

  • Jakie rośliny posadzić?

    Jakie rośliny posadzić?

    Na wrzosowisku oczywiście powinny się znaleźć kwitnące pod koniec lata i na jesieni fioletowe wrzosy oraz wrzośce, których białe, różowe, purpurowe lub fioletowe kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Warto jednak to miejsce urozmaicić, sadząc inne rośliny, które będą się tu dobrze komponować oraz mają podobne wymagania glebowe. Mogą to być iglaki, trawy ozdobne, różaneczniki, azalie, rośliny jagodowe, jarzębina.

  • Zimowanie

    Po wystąpieniu pierwszych przymrozków trzeba okryć wrzosowisko ściółką. Należy do tego użyć gałęzi świerka lub jodły, mat słomianych albo białej agrowłókniny. Suche liście się nie nadają, ponieważ po namoknięciu stałyby się ciężkie, utrudniły dostęp powietrza i w efekcie spowodowałyby gnicie roślin. Na wiosnę po ustąpieniu dużych mrozów to zimowe okrycie można zdjąć.

  • Przycinanie

    Na wiosnę należy wrzosy i wrzośce przyciąć. Wrzosy przycina się na początku kwietnia, gdy końcówki pędów się zazielenią. W tym czasie wrzośce kwitną, więc przycina się je później, po przekwitnięciu. Do przycinania roślin na wrzosowisku używamy sekatora, a gdy są starsze, nożyc do cięcia żywopłotów.

  • Nawożenie

    Wrzosowisko wymaga nawożenia dwa – trzy razy w sezonie. Stosujemy specjalny nawóz do wrzosów albo nawozy zakwaszające glebę (na przykład dla różaneczników lub iglaków). Aby rośliny były zdrowsze i silniejsze, można zaszczepić je grzybami, które w warunkach naturalnych żyją w symbiozie z wrzosami. Gotowe szczepionki można kupić w centrach ogrodniczych.

  • Pielęgnacja wrzosowiska

    Pielęgnacja wrzosowiska

    Z innych zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest odchwaszczanie, ściółkowanie przekompostowaną korą sosnową w celu powstrzymania rozwoju chwastów i utrzymania wilgoci w glebie oraz umiarkowane, ale w miarę częste podlewanie.