Jak można stosować kminek?
Jak można stosować kminek?
Kminek to kontrowersyjna przyprawa wśród konsumentów. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego niektórych potraw, inni cierpną na samą myśl, że mogliby zjeść coś z jego dodatkiem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że kminek posiada liczne właściwości zdrowotne i jeżeli nie jada się tego ziela zbyt często, warto zacząć.
Dla układu pokarmowego
Szczególne właściwości kminku ujawniają się w pomocy dla układu pokarmowego. Jest on skuteczny w zapobieganiu wzdęciom, zgadze oraz gazom, więc dodawanie go do potraw, gdy ma się problemy tego rodzaju, stanowi dobre lekarstwo. Jednocześnie wspomaga on trawienie i rozluźnia jelita, likwidując ich skurcze i tym samym ból. Napar z kminku polecany jest osobom, które cierpią z powodu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Aby go przygotować, wystarczy zmiażdżyć 1 łyżeczkę kminku, a następnie zalać ją wrzątkiem i odstawić do zaparzenia. Ze względu na to, że polecane jest popijanie go przez cały dzień, niewielkimi łykami, najlepiej zaparzyć go o poranku.
Działanie moczopędne
Zbyt częste wychodzenie do toalety nie jest zdrowym objawem, ale zbyt rzadkie również nie. Żeby poprawić działanie nerek i tym samym usuwanie toksyn z organizmu, warto dodawać kminek do większej ilości potraw. Pozwoli to na oczyszczenie organizmu ze zbędnych substancji. Dodatkowym działaniem są bakteriobójcze działania kminku, przydatne zarówno do zwalczania infekcji wewnętrznych, jak i zabijania bakterii w pęcherzu moczowym. Dzięki temu nie dochodzi do zapalenia pęcherza, które jest bolesne i nieprzyjemne.
Dla jamy ustnej
Nieprzyjemny oddech to problem niejednej osoby. Pasty do zębów i gumy do żucia nie zawsze wystarczają. W takiej sytuacji warto sięgnąć właśnie po kminek i żuć go po każdym posiłku. Pozwala on na zneutralizowanie brzydkiego zapachu. Dzięki takim właściwościom olejek uzyskiwany z kminku jest dodatkiem do past do zębów i płynów odświeżających. Można go wykorzystać również do skóry, którą skutecznie odżywia.
Dla dzieci i mam
Z dbałości o zdrowie swojego nowo narodzonego dziecka wiele mam decyduje się na naturalne karmienie, ponieważ mleko matki jest bogatsze w składniki oraz zdrowsze. Jednak nie raz pojawiają się problemy z jego ilością. W problemach laktacyjnych kminek jest niezastąpiony. Cała roślina od korzeni po owoce zawiera składniki sprzyjające produkcji mleka. Wystarczy codziennie jeść zupę z kminku, aby poczuć różnicę i spokojnie móc karmić dziecko. Natomiast herbata z kminku łagodzi kolki niemowląt.
Kminek w kuchni
Zastosowanie kminku w kuchni jest wyjątkowo szerokie. Można dodawać go do zup, sałatek, do różnego rodzaju mięs, chociaż najlepiej komponuje się z wieprzowiną. Podkreśla smak sosów wszelkiego typu, a także sprawia, że kapusta kiszona – gotowana – ma ciekawszy aromat. Jednak szczególnie często dodaje się kminek do serów, zwłaszcza wędzonych. W przypadku potraw gotowanych powinien być dodawany pod koniec gotowania, aby nie nadał potrawie cierpkiego smaku.