Jak dobrze wychować dzieci po rozwodzie?

Opiekun artykułu: pisiek
Advertising
Jak dobrze wychować dzieci po rozwodzie?

Jak dobrze wychować dzieci po rozwodzie?

Jeśli jesteś akurat w trakcie rozwodu, zapewne zastanawiasz się, jak tę trudną sytuację zniosą Twoje dzieci. I jak dobrze je wychowywać samemu? Rozwód rodziców to dla dziecka bardzo ważne przeżycie i ogromna zmiana. To od Ciebie zależy, jak sobie z tym poradzą i jak dostosują się do nowej sytuacji. Będą musiały się w niej odnaleźć, godząc z tym inne kwestie: szkołę, relacje ze znajomymi. Warto przeczytać poniższy artykuł, by uniknąć niektórych błędów podczas samotnego wychowywania pociech.

Advertising
Advertising
  • Dostosowanie się do zmian

    Dostosowanie się do zmian

    Rozwód to zmiana, ale nie koniec świata. Choć często jest to przeżycie traumatyczne, musisz uświadomić zarówno sobie, jak i dzieciom, że życie toczy się dalej. Nie można się załamywać. Poza tym na pewne rzeczy musisz być wyrozumiała – jest wiele kwestii, które wrócą do normy dopiero po upływie jakiegoś czasu. Na początku i Ty i Twoje pociechy będziecie musieli poradzić sobie z nową rzeczywistością. Jeśli dziecko będzie się buntowało przeciwko temu, że bierzecie rozwód, postaraj się mu wytłumaczyć swoją decyzję. Nie jest wcale dobrze, jeśli miałoby się ono wychowywać w domu pełnym kłótni i awantur – jeśli już podjęliście decyzję o rozwodzie, to znak, że według Was jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Potomstwo powinno to z czasem zaakceptować, choć ma prawo mieć żal. Potrzeba czasu, by dzieci zrozumiały takie kwestie.

  • Wychowuj wspólnie

    Wychowuj wspólnie

    Pamiętaj, że po rozwodzie nie zostajesz sama. Twój były partner (o ile tak zasądzi sąd) ma równe prawo do kontaktu z dziećmi. Podobnie w drugą stronę – dzieci mają prawo się z nim widywać, spędzać z nim czas. Dziecko musi być świadome, że rozwód dotyczy matki i ojca, a nie jego. A co za tym idzie, że oboje nadal je tak samo kochacie i tak samo się o nie martwicie. Ponadto, dzieci nie mogą myśleć, że to one są powodem rozwodu, że są w jakiś sposób winne zaistniałej sytuacji. To również powinnaś im wytłumaczyć. W rozmowach staraj się uwypuklać pozytywne strony rozstania. Jeśli zaobserwujesz, że Twoje rozmowy nie są zbyt efektywne, warto udać się do poradni psychologicznej.

  • Poczucie bezpieczeństwa

    Daj dziecku poczucie, że może się być bezpieczne, że może z Tobą porozmawiać. Rozmawiajcie dużo i często. Wypytaj swoje dzieci, czego boją się najbardziej, co sprawia im największą przykrość. Wytłumacz im, że na początku będzie trudno, ale z czasem przyzwyczają się do zupełnie innego układu. Wystarczy tylko, aby nie czuły niepewności. Jeśli istnieje taka możliwość, staraj się zminimalizować niektóre zmiany, np. nie przepisuj dzieci do innej szkoły. W starej placówce mają przecież znajomych i swoje środowisko, znają nauczycielki.