Jak przedstawić dziecku decyzję o rozstaniu rodziców?
Jak przedstawić dziecku decyzję o rozstaniu rodziców?
Nieuniknione jest to, że nasza pociecha dowie się o rozstaniu rodziców z zasłyszanych rozmów. Nie można jednak pozostawić jej bez rzeczowej rozmowy, podczas której w adekwatny do jej wieku sposób przedstawimy tę decyzję. Rozwiejmy wszystkie obawy dziecka i wątpliwości co do jego dalszej przyszłości. Sprawy papierkowe niech nie przysłaniają lęku i zagubienia maluszka.
Lęk dziecka
Rozwód jest dla dziecka traumatycznym przeżyciem, które bez wątpienia odbije się na jego rozwoju. Trwanie w zawiązku może być jeszcze gorszym rozwiązaniem. W obydwu sytuacjach cierpi dziecko. Podejmując decyzję o rozstaniu, myślmy o dobru dziecka. Ono boi się, co będzie dalej. Może mieć problemy w szkole, może nie chcieć chodzić do przedszkola, mieć problemy z apetytem, a nawet chorować. W ten sposób odzwierciedlają się jego lęki. Być może będzie Was czekać wizyta u specjalisty.
Jak to powiedzieć?
Jeżeli jest to możliwe, podczas decydującej rozmowy rozwiewającej zarówno obawy, jak i nadzieje dziecka, bądźcie razem. Wspólne przekazanie dziecku przykrej informacji pozwoli mu wiedzieć, że decyzja jest słuszna i oboje jesteście jednego zdania. To, że było między Wami źle, maluch zdążył już z pewnością zauważyć. Teraz musicie przedstawić mu racje przemawiające za osobnym życiem. Zapewnijcie malucha o swojej miłości, która nie kończy się wraz z rozstaniem. Jeżeli oboje pragniecie dobra swojej pociechy, ustalcie, kiedy będzie mogła spotykać się z drugim rodzicem. Ten, kto pozostaje z dzieckiem pod jednym dachem, niech nie ogranicza kontaktów. Dziecko może zacząć obwiniać się o Wasze rozstanie.
Wasze relacje
Wasze kontakty, odkąd się rozstaniecie, nie będą zapewne pełne wyrozumiałości i pozytywnych uczuć. Dla prawidłowego rozwoju Waszego dziecka jest istotne, jak teraz będziecie się traktować. Ono dalej ma Was za przykład. Nie możecie więc przy dziecku obrażać, obwiniać i źle mówić o drugim. To jest subiektywny osąd, który ma podłoże w waszych relacjach. Dziecko nie widzi dokładnie waszych problemów, jest na to za małe. Kocha Was oboje. Nie pozwalajcie na to, żeby przestało to robić.
Zrozumienie
Popełniliście błąd. To Wy jesteście winni cierpienia Waszego dziecka. Od teraz każde z Was osobno musi dbać o owoc dawnej miłości. Okażcie mu więc zrozumienie dla jego cierpienia. Przekażcie mu, że rozumiecie, jak ono się czuje. Dzięki temu maluch będzie wiedział, że liczycie się z jego uczuciami i przejmujecie się tym, co teraz odczuwa.