Jak dobrze przygotować się do kolonoskopii?

Opiekun artykułu: lordaz
Advertising
Jak dobrze przygotować się do kolonoskopii?

Jak dobrze przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia, czyli badanie jelita grubego specjalnym urządzeniem wsuwanym w jego ujście, nie jest najmilszym badaniem. Zazwyczaj gdy chory zgłasza się na badania, czuje, ze jest to wyższa konieczność. Dzięki wykonaniu kolonoskopii można zbadać – przy pomocy niewielkiej kamerki – czy w jelitach nie zachodzą zmiany, a jeżeli zachodzą, to jakie. Jednak badanie nie może być wykonywane „w biegu”, trzeba się do niego przygotować.

Advertising
Advertising
 • Konsultacja medyczna

  Konsultacja medyczna

  Na 7 dni przed wyznaczonym terminem kolonoskopii trzeba udać się do lekarza, żeby dowiedzieć się więcej na temat przeprowadzenia zabiegu oraz przygotowania do niego. Większość lekarzy zaleca przez kolejne dni nie przyjmować leków zawierających żelazo oraz odstawić ibuprofen, jeśli się go stosuje. Leki tego typu mogą spowodować wystąpienie krwawienia w momencie przeprowadzania badania.

 • Zalecany post

  Zalecany post

  Bardzo ważne jest poszczenie na dzień przed kolonoskopią Oznacza on nie tyle zmniejszenie ilości pokarmów, co zrezygnowanie z produktów stałych na rzecz płynnych, o klarownej konsystencji. Lepiej tego nie ignorować, ponieważ stałe pokarmy sprawią, że badanie będzie jeszcze mniej przyjemne oraz trudniejsze do przeprowadzenia. Zalecane są soki, woda mineralna, lekkie herbaty, jednak nic stałego. Uczucie głodu, które będzie się pojawiać, należy zabijać płynem albo dodatkowymi zajęciami: pracą po godzinach, oglądaniem filmów, czytaniem, porządkami, które ułatwią zapomnienie o ssaniu w żołądku.

 • Oczyszczenie jelit

  Dzień przed kolonoskopią niezbędne jest oczyszczenie jelit ze wszystkich resztek pokarmowych. Do wykonania tego kroku przyda się specjalna zawiesina. Trzeba jednak pamiętać, że najlepiej wypić ją w domu, w komfortowych warunkach, ponieważ w zależności od organizmu może ona spowodować bardzo szybkie wypróżnianie się. Lepiej wtedy być w pobliżu własnej toalety.

 • Zalecenia lekarskie

  Zalecenia lekarskie

  Bardzo ważne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarskich w kwestii przyjmowania leków oczyszczających jelita oraz okrężnicę. Dzień przed kolonoskopią, pomiędzy 12:00 a 14:00, należy przyjąć porcję leku zaleconego przez lekarza. Odczekać 4 – 5 godzin, po czym rozpocząć przyjmowanie lekarstw oczyszczających okrężnicę. Lekarstwo należy przyjmować co 10 minut, wypijając je szybko. Efektem, jaki ma zostać uzyskany, jest wypróżnianie się samą wodą. Środek jest zazwyczaj podzielony na dwie dawki i pacjenci uzyskują oczekiwany rezultat po połowie, ale jeśli nie czujesz, że zadziałało, wypij kolejną porcję.

 • Zaufana osoba

  Prowadzenie pojazdów, jak również jazda komunikacją miejską na zabieg, a zwłaszcza po nim nie są wskazane. Należy poprosić bliską osobę, w której towarzystwie czujesz się dobrze, aby pełniła rolę szofera oraz wsparcia. Po środkach znieczulających podanych przed zabiegiem można mówić dziwne rzeczy, a potem tego nie pamiętać.

  Po powrocie do domu po zabiegu prześpij się, dla relaksu i dobrego samopoczucia, a następnie zjedz zdrowy, sycący posiłek.