Jak poprawnie przechowywać opony?

Opiekun artykułu: zacieszek
Advertising
Jak poprawnie przechowywać opony?

Jak poprawnie przechowywać opony?

Tak, jak pod zakończeniu zimy zmienia się opony na letnie, tak wraz z nadejściem chłodnych miesięcy myśli się o zmianie letnich na zimowe. Zazwyczaj nie wyrzuca się opon, z których dotąd się korzystało. Jeżeli nie są zniszczone, przydadzą się w przyszłości, dlatego niezbędne jest ich poprawne przechowywanie.

Advertising
Advertising
  • Przechowywanie opon

    Przechowywanie opon

    Opony, które chce się przechowywać na przyszły rok, muszą być odpowiednio ułożone. Rzucenie ich byle jak w garażu może skończyć się tym, że nie będą się już więcej nadawały do użycia. Taki sam zakaz dotyczy przechowywania opon na świeżym powietrzu. Wystawić je na chwilę, np. w czasie mycia, można, jednak przechowywać ich, nawet pod przykryciem, nie wolno, jeśli nie chce się kupować w przyszłości nowego zestawu.

  • Miejsce przechowywania

    Miejsce przechowywania

    Gotowe do przechowywania opony powinny znaleźć swoje miejsce w zamkniętym pomieszczeniu, np. w garażu. Musi utrzymywać się tam maksymalnie pokojowa temperatura, choć najlepiej, aby była niższa. Wystawianie opon na wysoką temperaturę lub słońce działa na nie bardzo niekorzystnie. Dodatkowo miejsce przechowywania opon powinno być suche i ciemne oraz od czasu do czasu wietrzone.Istotne jest również chronienie ich przed ozonem, czyli trzymanie z dala od silników, transformatorów, prostowników. Najlepiej nie przechowywać w tym samym pomieszczeniu także opon i paliwa. To również może okazać się szkodliwe.

  • Przygotowanie do przechowywania

    Przygotowanie do przechowywania

    Zanim schowa się opony, należy je do tego przygotować. Nie można zdjąć ich i odłożyć, ponieważ są zakurzone, czasami zabłocone, mogą znajdować się pomiędzy nimi kamyki, które będą odpowiadały za zniszczenie opon.Opony należy bardzo dokładnie wymyć oraz osuszyć z wody. Wyczyścić bieżnik z kamieni, żwiru oraz wszelkich elementów, które mogą się w nim znajdować.

  • Opakowanie opon

    Opakowanie opon

    Jeżeli garaż jest całkowicie suchy i bezpieczny lub ma się możliwość zamontowania półek, na których opony będą leżakować, nie jest konieczne ich dodatkowe owijanie żadnym materiałem. Jednak wielu mechaników oraz kierowców decyduje się na zapakowanie opon do foliowych worków. Można je zakupić w sklepach motoryzacyjnych albo supermarketach posiadających działy motoryzacyjne.

    Trzeba zakupić tyle worków, ile opon ma się do przechowywania, gdyż każda z nich musi być zapakowana oddzielnie.

    Trzymanie się odpowiednich zasad sprawia, że po upływie zimnych albo ciepłych miesięcy, kiedy niezbędna jest wymiana opon, można użyć starych, zamiast wydawać sporo pieniędzy na zakup zupełnie nowego kompletu. Warto także pamiętać, że jeśli nie ma się własnego garażu, można przechowywać opony u mechanika. Jest to lepsze, niż chowanie ich w piwnicy wraz z innymi przedmiotami.