Jak dbać o zęby?

Opiekun artykułu: prybcia
Advertising
Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

Bardzo wielu z nas obawia się wizyty u dentysty. Przeraża nas czekanie w poczekalni z gazetą w ręku oraz dźwięki, jakie dobiegają z gabinetu, ale najbardziej obawiamy się oczywiście bólu, jaki zadadzą nam wiertła czy też niedelikatności lekarza. Niestety, jednocześnie niewiele osób dba o to, by nie musieć pojawiać się u tego typu specjalistów i zapomina o codziennej pielęgnacji zębów, a to wbrew pozorom nie prowadzi jedynie do problemów estetycznych, takich jak pożółkłe uzębienie czy też próchnica. Zęby, które są chore i nieleczone, mogą prowadzić do naprawdę poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, choroba wrzodowa czy też bóle stawów. Dlatego też tak bardzo jest istotne, aby codziennie o nich pamiętać i myć tak samo, jak swoje ciało. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci zadbać o twoje uzębienie. Wprowadź je w życie już dziś.

Advertising
Advertising
 • Mycie zębów

  Mycie zębów

  Podstawą pielęgnacji naszych zębów jest oczywiście ich mycie. Myj zęby zawsze rano oraz wieczorem, a także po południu po obiedzie, jeśli masz taką możliwość, ale nigdy nie częściej. Mycie zębów powinno trwać około 3 minut i w tym czasie powinieneś nie tylko wyszczotkować całą powierzchnię zewnętrzną, ale także i wewnętrzną. Pamiętaj również, by wykonywać kuliste ruchy, dzięki którym wymieciesz wszystkie resztki pokarmu. Bardzo ważne jest także, byś sięgał szczoteczką aż po ostatnie zęby, a nie czyścił jedynie te dobrze widoczne.

 • Mycie języka

  Jeśli chcesz zadać o to, aby twoje uzębienie dobrze się prezentowało i nie miało próchnicy, musisz również pamiętać o wyczyszczeniu języka, na którym także gromadzą się bakterie. Zaopatrz się więc w specjalną szczoteczkę, która ma powierzchnię przeznaczoną tylko i wyłącznie do szorowania języka.

 • Wymiana szczoteczki

  Szczoteczkę do zębów powinno wymieniać się regularnie około raz na kwartał, czyli cztery razy do roku. Nie jest to bardzo duży wydatek, a pozwala na odpowiednią higienę jamy ustnej, gdyż już po kilku miesiącach codziennego szczotkowania nasze szczoteczki tracą swoje działanie i po prostu gorzej myją zęby. Warto dopisać więc szczoteczki do listy zakupów – możesz zrobić ich zapas. A ty kiedy ostatnio wymieniłeś swoją szczoteczkę?

 • Nić dentystyczna

  To narzędzie, którego używa naprawdę mało osób, a najczęściej są to te, które miały założony aparat ortodontyczny i przyzwyczaiły się do tego, że nić dentystyczna naprawdę pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Nici dentystycznej powinieneś używać codziennie, a zwłaszcza wieczorem, aby za jej pomocą wyczyścić dokładnie przestrzenie pomiędzy zębami. Dzięki takiemu dokładnemu czyszczeniu resztki te nie będą się osadzać i przemieniać w kamień nazębny, który wygląda nieestetycznie i który potem trudno usunąć.

 • Pokarmy, których powinieneś unikać

  Wybielanie zębów nie jest wcale takim łatwym i szybkim zadaniem, a pożółkłe zęby nie prezentują się zbyt estetycznie. Z tych właśnie powodów powinniśmy dbać o to, by nie spożywać zbyt dużej ilości pokarmów, które spowodują, iż nasze uzębienie będzie miało żółte zabarwienie. Należą do nich:
  * czarna herbata i kawa,
  * napoje gazowane,
  * czerwone wino,
  * tytoń,
  * przyprawy o intensywnych barwach.

 • Wizyty u dentysty

  Wizyty u dentysty

  Nie da się obejść bez wizyty u dentysty, gdyż choroby zębów mogą pojawić się również wówczas, gdy dbamy o nie codziennie, chociażby z powodu przyjmowanych leków. Warto więc co 6 – 12 miesięcy zapisać się na taką kontrolę stanu uzębienia, ale nie rzadziej. Postaraj się przełamać swój strach przed dentystą – dzięki temu twój uśmiech będzie prezentował się znacznie lepiej.