Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Opiekun artykułu: stanik
Advertising
Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów jest częstym problemem, chociaż występuje w różnym natężeniu. Zazwyczaj nie jest niebezpieczna, chyba że wywołuje ją próchnica, wówczas jest ona konieczna do wyleczenia. Sama nadwrażliwość to przede wszystkim uczucie kłucia lub przeszywający ból w momencie zjedzenia czegoś gorącego, zimnego, kwaśnego, a czasami również w kontakcie z chłodnym powietrzem. Przypadłość ta powoduje dyskomfort i znacznie uprzykrza spożywanie niektórych produktów, zwłaszcza lodów, więc warto pilnować, aby nie doszło do jej pogłębienia.

Advertising
Advertising
 • Odpowiednie mycie zębów

  Odpowiednie mycie zębów

  Mycie zębów nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nieodpowiednie szczotkowanie naraża niektóre miejsca na zbyt intensywne mycie, a korzenie zębów na przesadne odsłonięcie. Żeby tego uniknąć, lepiej zmienić sposób szczotkowania z poziomego na pionowy, czyli od dziąsła po koronę zęba. Dzięki temu uniknie się podrażnień w newralgicznych miejscach. Warto także pamiętać o niemyciu zębów zaraz po posiłku. Po jedzeniu szkliwo jest osłabione, więc szorowanie szczoteczką może je naruszyć i doprowadzić do pogłębienia się nadwrażliwości. Do mycia dobrze jest wybierać szczoteczki miękkie, które nie podrażniają dziąseł.

 • Przydatna sól

  Przydatna sól

  Sól nie raz okazuje się przydatna w czasie domowych zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Pomaga również przy nadwrażliwości zębów. Bardzo drobno zmieloną sól należy wcierać delikatnie w dziąsła. Jeżeli nie posiada się na nich żadnych ran, nie powinien być to nieprzyjemny zabieg. Jest natomiast skuteczny, ponieważ sól wspomaga ukrwienie dziąseł, wzmacnia je i tym samym zmniejsza, a nawet usuwa w całości objawy nadwrażliwości.

 • Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona

  Zaraz po soli, soda oczyszczona jest jednym ze skuteczniejszych specyfików, które mogą usunąć objawy nadwrażliwości zębów. Można z niej wykonać płukankę na nadwrażliwe zęby. Trzeba wymieszać 1/4 szklanki wody z 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej i płukać tym roztworem zęby. Można robić to po każdym myciu zębów, a mieszankę najlepiej przygotowywać świeżą.

 • Płyny do zębów

  Płyny do zębów

  Gdy pojawiają się pierwsze objawy nadwrażliwości zębów, warto od razu zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, jeśli wcześniej się go nie stosowało. Można go stosować po każdym myciu, a także aby odświeżyć oddech. Dociera on w zakamarki ust i zębów, do których szczoteczka nie potrafi trafić. Wypłukuje bakterie i chroni zęby przed działaniem kwasów. Gdy nie ma się pod ręką płynu ze sklepu, można skorzystać z wody z 2 łyżkami soli, która ma takie same właściwości.

 • Środki ostrożności

  Zanim objawy nadwrażliwości nie zmniejszą się lub nie znikną, warto stosować środki ostrożności. Należy do nich zmniejszenie spożywania potraw gorących, zimnych i kwaśnych, które mogą wywoływać podrażnienia, picie zimnych napojów przez słomkę, dzięki czemu chłodne picie nie dotyka zębów i regularnie sprawdzać stan jamy ustnej u dentysty. Nadmiar kamienia również bywa przyczyną problemów z nadwrażliwością. Gdy jest go za dużo, dentysta przeprowadzi jego usuwanie.

X