Co ma niekorzystny wpływ na stan naszych zębów?
Co ma niekorzystny wpływ na stan naszych zębów?
W artykule znajdziesz opis kilku poważnych błędów, które zagrażają dobremu stanowi naszego uzębienia. Spójrz, czy ty również nie wyrządzasz krzywdy swoim zębom. Szkliwo pokrywające zęby mamy na całe życie, jest ono bardzo twardą tkanką, jednak zła higiena i złe nawyki mogą doprowadzić do jej uszkodzenia i poważnych problemów z uzębieniem. Pamiętać należy przy okazji podjęcia tego tematu o tym, że brak odpowiedniej profilaktyki doprowadza nie tylko do problemów z zębami. Bakterie, które gromadzą się na nich, są dużym obciążeniem dla stawów i serca. Przyjrzyjmy się, co ma zły wpływ na nasze zęby.
Aby prawidłowo dbać o swoje uzębienie, należy regularnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych i płynów do płukania ust, regularnie kontrolować się u stomatologa, odpowiednio dobrać szczoteczkę i pastę.
Nadgorliwość w myciu zębów
Nadgorliwców łatwo poznać po wyglądzie ich szczoteczki. Jej włosie jest rozpostarte i zdeformowane. Szczotkując zbyt mocno zęby, narażamy się na urazy mechaniczne prowadzące do stanów zapalnych dziąseł i ubytków szkliwa.
Gryzienie
Ci, którzy z nawyku gryzienia gryzą wszystko, co mają pod ręką, niszczą szkliwo zębów i mogą narazić się na ich pęknięcia.
Zgrzytanie zębami
Zgrzytanie zębami to nawyk, który niestety ciężko jest wyeliminować. Ci, którzy zgrzytają zębami, robią to zazwyczaj podczas snu. Siła nacisku niszczy szkliwo zębów podczas tej czynności. Cenne w walce z tym nawykiem są aparaty nakładane na noc.
Traktowanie zębów jako otwieracza
Odkręcanie i otwieranie butelek, rozłupywanie orzechów itp. działania to grzech główny. Jego skutkiem są ukruszenia lub złamania zębów.
Spożywanie napojów gazowanych
Napoje gazowane zmieniają pH w jamie ustnej tak, że nietrudno o namnożenie się w niej bakterii. Płyny te należy pić przez rurkę, a po ich spożyciu żuć gumę w celu przywrócenia odpowiedniego pH.
Nieodpowiednia dieta
Dieta bogata w cukry i skrobię nie służy zdrowiu naszych zębów. Każde zaleganie pokarmów powoduje zakwaszenie w jamie ustnej. Kwasy natomiast wywołują ubytki w szkliwie.