Sposoby usuwania osadu z zębów

Opiekun artykułu: aldona
Advertising
Sposoby usuwania osadu z zębów

Sposoby usuwania osadu z zębów

Piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, jedzenie, używki, predyspozycje genetyczne oraz niedostateczna higiena jamy ustnej mają niekorzystny wpływ na kolor zębów oraz powstawanie na nich osadu. Sprawia on, że zęby zamiast zdrowe i białe, wydają się zaniedbane i żółtawe. Nic więc dziwnego, że wiele osób albo wstydzi się uśmiechać, albo decyduje się na zabiegi wybielające, które potrafią osłabić całe zęby. Żeby tego uniknąć, a także żeby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, można skorzystać również z domowych środków.

Advertising
Advertising
 • Mycie zębów

  Mycie zębów

  Najlepszym sposobem, żeby zapewnić zębom dobry kolor i uniknąć powstawania osadu nazębnego, jest dokładne mycie. Nie powinno ono odbywać się przez 30 sekund, w ramach odświeżenia ust, ale być naprawdę dokładnym szczotkowaniem. Powinno ono trwać 3 minuty i obejmować mycie zarówno zębów przednich, jak i tylnych, z obu stron. Warto także poświęcić chwilę językowi, na którym gromadzą się bakterie mogące być przyczyną rozwoju chorób jamy ustnej. Po wymyciu zębów dobrze jest użyć jeszcze nici dentystycznej, dzięki czemu kamień nie rozwija się w szczelinach pomiędzy zębami.

 • Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona

  Soda jest elementem niemal każdej pasty do zębów, jednak można stosować ją również przez przygotowanie samodzielnie specyfiku do czyszczenia. Opiera się on na sodzie oczyszczonej i wodzie, które powinny być zmieszane w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję lekkiej pasty. Takim specyfikiem można umyć zęby. Jest on skuteczny i wyraźnie poprawia koloryt zębów. Już w trakcie mycia czuć delikatne musowanie, co jest dowodem na aktywne działanie sody. Pojawia się jednak jeden minus, soda oczyszczona osłabia zęby, więc jej stosowanie codziennie oraz intensywnie może doprowadzić do pogorszenia ich ogólnego stanu.

 • Płukanie ust

  Płukanie ust

  Gdy z jakiś powodów nie ma się możliwości umyć zębów – brak pasty lub brak szczoteczki – nie powinno to być usprawiedliwieniem do pozostawienia zębów samych w sobie. Dobrze jest przynajmniej przepłukać je czystą wodą. Dzięki temu nie będzie się miało nieprzyjemnego uczucia w jamie ustnej, ale przede wszystkim usunie się resztki pokarmów, które mogły osadzić się na zębach. Płukanie ust z powodzeniem warto stosować nawet po umyciu zębów w prawidłowy sposób – wodą, płynami do higieny jamy ustnej, szałwią, która działa odświeżająco i bakteriobójczo. Wszystko to sprawia, że zmniejsza się nie tylko osad, który już powstał, ale również zapobiega się nawarstwianiu nowego.

 • Złe nawyki

  Osad nazębny powstaje przede wszystkim przez wprowadzanie do ust substancji, które pozwalają na namnażanie się bakterii i innych szkodliwych substancji. Są one dostarczane w diecie oraz przez używki. Cukier jest jednym z powodów powstawania osadu na zębach, w związku z czym skuteczne pozbycie się go związane jest z wycofaniem z diety produktów zawierających jego duże ilości, tak samo jak ważne jest zrezygnowanie z niszczących uzębienie używek, zwłaszcza papierosów. Powodują one nie tylko nieświeży oddech, ale przede wszystkim żółknięcie zębów i podrażnienia dziąseł, a osad po nich jest znacznie trudniej usunąć, nawet w gabinecie dentystycznym.

X