Jak uniknąć paradontozy?

Opiekun artykułu: olkaa
Advertising
Jak uniknąć paradontozy?

Jak uniknąć paradontozy?

Jama ustna jest narażona na wiele różnych chorób. Zdarzają się drobne niedogodności, niewielkie infekcje lub poważniejsze problemy. Jednym z takich, które mogą przerodzić się w ubytki w zębach, jest paradontoza. Jest ona chorobą niebezpieczną dla zębów, dlatego warto dbać, żeby w ogóle się nie pojawiła.

Advertising
Advertising
  • Czym jest paradontoza?

    Czym jest paradontoza?

    Paradontoza brzmi bardzo skomplikowanie, jednak jest to termin, który słyszy się bardzo często, zarówno w gabinetach dentystycznych, jak i w reklamach. Jest to choroba dziąseł oraz przyzębia, której pierwszym objawem bywa często krwawienie oraz opuchnięcie dziąseł. Może to być również objaw innych chorób, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem stomatologiem. Gdy choroba przejdzie w zaawansowane stadium, pojawia się rozchwianie zębów, ponieważ zaczyna brakować im podtrzymania. W efekcie zęby mogą zacząć wypadać. Narażone są na nie osoby po 35 roku życia, jak również osoby obciążone nią genetycznie.

  • Regularne mycie zębów

    Regularne mycie zębów

    Pierwszym krokiem do zapobiegnięcia pojawieniu się paradontozy jest regularne mycie i czyszczenie zębów. Zaniedbane zęby są narażone zarówno na próchnicę, jak i na paradontozę. Z tego powodu należy je szczotkować dokładnie i minimum 3 minuty zarówno rano, jak i wieczorem. Najlepiej nie bezpośrednio po posiłku, lecz po odczekaniu 5 minut. Tuż po jedzeniu szkliwo jest najbardziej wrażliwe i może zostać nadwyrężone szczoteczką oraz pastą. Poza szczoteczką warto używać również nici dentystycznych, żeby w szczelinach pomiędzy zębami nie zalegały żadne resztki, w których mogłyby zgromadzić się bakterie.

  • Płukanki do ust

    Bardzo dobrym sposobem na zapobieganie paradontozie i leczenie ewentualnych stanów zapalnych są płukanki. Płyny do płukania jamy ustnej dezynfekują zęby oraz dziąsła, jednak niekoniecznie leczą, czasami mogą nawet podrażnić. Z tego powodu lepiej zaopatrzyć się w płukanki lecznicze, które są dostępne w aptekach. Pozwalają one zabezpieczyć dziąsła, łagodzą zaczerwienienia oraz zmniejszają wrażliwość zębów na różne czynniki, w tym na zmiany temperatur.

  • Usuwanie kamienia

    Usuwanie kamienia

    Regularne usuwanie kamienia nazębnego również pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Porowaty osad zaczyna odkładać się zawsze tuż przy dziąśle, a potem wędruje w górę i potrafi zająć nawet całe zęby, jeżeli nie oczyszcza się ich regularnie. Niestety, nie da się go zetrzeć szczoteczką i niezbędna jest tutaj interwencja dentysty, który użyje specjalnych narzędzi. Zabieg jest bezbolesny, chyba że ilość kamienia jest bardzo duża.

  • Wizyta u dentysty

    Wizyta u dentysty

    Nie wszystkie problemy stomatologiczne można odkryć i usunąć samodzielnie. W związku z tym, żeby ochronić jamę ustną przed paradontozą, trzeba regularnie chodzić do dentysty, najlepiej raz na 6 miesięcy. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie uzębienia na bieżąco.