W jaki sposób dbać o dziąsła?

Opiekun artykułu: natka
Advertising
W jaki sposób dbać o dziąsła?

W jaki sposób dbać o dziąsła?

Dziąsła są istotną częścią jamy ustnej, jednak rzadko poświęca się im odpowiednio dużo uwagi i traktowane są po macoszemu, mimo że to one przytrzymują zęby na miejscu. Powinny być zdrowe, w różowym kolorze i nie krwawić w czasie mycia. Warto pielęgnować je tak samo dokładnie, jak pielęgnuje się zęby i reagować, kiedy pojawia się coś niepokojącego.

Advertising
Advertising
  • Kamień nazębny

    Kamień nazębny

    Zbierający się przy nasadzie zębów kamień nazębny sprawia, że zarówno dziąsła, jak i zęby narażone są na bakterie, które się w nim zbierają. Może to powodować krwawienia i ból, a także rozwój poważniejszych chorób. Krwawiące dziąsła mogą przyczynić się do zakażenia krwi, co może być groźne dla całego organizmu. Z tego powodu co 3 miesiące warto udać się do dentysty nie tylko na kontrolę, ale również na usunięcie kamienia nazębnego.

  • Mycie zębów

    Mycie zębów

    Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie to podstawa pielęgnacji jamy ustnej. Jednak w czasie mycia nie powinno się pamiętać jedynie o zębach, ale również o dziąsłach. Oznacza to przede wszystkim wybór odpowiedniej szczoteczki, najlepiej miękkiej, która nie podrażni dziąseł, nie doprowadzi do krwawienia i ewentualnego zakażenia. Dla osób, które cierpią z powodu wyjątkowo wrażliwych dziąseł, dobrym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki elektrycznej z rotacyjną, okrągłą głowicą. Należy również pamiętać o wymianie szczoteczki raz na 2 – 3 miesiące.

  • Nić dentystyczna

    Nić dentystyczna

    Do codziennej pielęgnacji jamy ustnej warto włączyć również nić dentystyczną. Dzięki niej możliwe jest wyczyszczenie przestrzeni między zębami z resztek zalegającego tam pokarmu. Nie dopuszcza to do fermentacji resztek i rozwoju bakterii, które mogłyby skutkować albo próchnicą, albo chorobą dziąseł – paradontozą. Jest ona o tyle groźna, że w swoim zaawansowanym stadium powoduje wypadanie zębów, które nie mają na czym się trzymać.

  • Dobra pasta

    Dentyści zalecają posiadanie w łazience dwóch past do zębów, jednej o właściwościach wybielających i odświeżających, drugiej bardziej specjalistycznej. Jeżeli ma się problemy z dziąsłami lub obawia się ich, w takiej sytuacji warto zakupić pastę, która ma możliwość łagodzenia opuchlizny, usuwania bakterii i łagodzenia ewentualnych podrażnień.

  • Płukanie ust

    Płukanie ust

    Poza myciem zębów warto je również przepłukać płynem do płukania ust. Ma on działanie antybakteryjne, dzięki czemu pozbywa się bakterii, których nie usunęło szczotkowanie przy pomocy szczoteczki. Można skorzystać ze zwykłego płynu do płukania, kupić specjalny do wrażliwej jamy ustnej lub zastosować raz na tydzień płukankę z soli. Jest ona przydatna jako środek dezynfekujący, jednak może podrażniać, jeżeli ma się na dziąsłach drobne rany.